Elamispindade pakkumishinnad on stabiliseerunud

IllustratsioonElamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE Indeks on käesoleva nädala alguses 63,9 punkti tasemel. See on aastatagusest ajast 22% madalamal. Võrreldes aga indeksi tipphetkega aprillis 2007. a. on languseks koguni 41%.

Vaatamata pisut kaugema ajaga võrdlusena toodud suuri langusnumbreid on tänaseks langusest läbi saamas. Indeks on püsinud samal tasemel juba üle pooleteist kuu. Ühepunktises kõikumisvahemikus on KV.EE indeks aga püsinud juba pea kolm kuud.

Pakkumishindade püsimisele aitab kaasa pakkumiste hulga ehk kuulutuste vähenemine. Portaalis KV.EE on pakkumisi 17 400. Aastaga on pakkumiste hulk vähenenud 17% võrra.

Vähenev pakkumiste hulk suureneva tehingutemahu ehk kasvava nõudluse korral ongi tegur, mis on sundinud hinnalanguse peatuma.

Loomulikult pärsib hindade kiiret tõusulepöördumist suur töötute arv ja tarbijate madal kindlustunne. Hindade tõusule aitavad kaasa aga investorid, kes jahivad soodsa hinnaga pakkumisi ning seeläbi suurendavad ostajatepoolset konkurentsi ja nii avaldavad survet hinnalanguse peatumisele ehk hindade tõusule.

Kinnisvaraturu pakkumise tundmatuks (ja raskesti mõõdetavaks) teguriks on täna laenumaksetega raskustes olevad inimesed, kelle varal on potentsiaal sundmüüki tulla. Eriti keerulises olukorras on inimesed, kes on kinnisvara soetanud ja laenu võtnud turu tipphetkedel 2006.-2007. aastal.

Samuti on üsna tõenäoliselt kasvava võlakoorma all olevate korteritega hädas korteriühistud. Ühel momendil korteriühistute kannatus katkeb, kuid millised tegevused sellele järgnevad on keeruline ette ennustada, sest panga kasuks oleva hüpoteegiga korteri puhul on raske ühistule mingit raha välja nõuda.

Kinnisvaraturul on endiselt vähe positiivseid uudiseid, kuid positiivsed uudised on siiski erinevalt näiteks aastatagusest ajast igal juhul olemas. Seda peegeldab kõige paremini tehingute kasvu fakt, mis näitab, et hulk inimesi on valmis Eesti kinnisvaraturu positiivsemale tulevikule rahakoti abil panuseid panema.

KV.EE Indeksi

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC