Enam on langenud hoonestamata maadega tehtavate tehingute rahaline väärtus (1)

Illustratsioon

Üksjagu palju on kinnisvaraturu kommentaarides juttu olnud kahanevates tehinguarvust ning langevatest elamispindade hindadest. Võrreldes parimate aegadega on Tallinna korteriomanditehingute arv langenud 2 korda, keskmine tehinguhind on langenud võrreldes tippajaga 2007. a. märtsi kuus aga ligi veerandi võrra.

Vähenev tehingute arv ning langevad hinnad vähendavad olulisel määral kinnisvaraturul ringleva raha mahtu. Tegemist on turu käibega, mida kinnisvaramüüjad omavahel jagama peavad. Kui turu kogukäive kokku kuivab, siis on selge, et müüjad peavad turuosa säilimise nimel üha enam võitlema. Kinnisvaraturul pööritatava raha massi kasvamine või kahanemine on oluline indikaator, mis näitab, millal kinnisvaraturg hakkab pikaks veninud mõõnaperioodist välja rabelema.

Korterite tehingute väärtus langenud tippajast pea kaks korda

Illustratsioon

Korterituru vaieldamatu tipp oli 2006. a. IV kvartal, mil korteritehinguid tehti ligi 8 miljardi krooni väärtuses. Korteriomandite hinnad saavutasid küll tipu alles 2007. a. I kvartali lõpuks, kuid see toimus juba väheneva tehingutearvu tingimustes.

2008. a. II kvartalis tehti korteriomanditehinguid 4 miljardi krooni väärtuses ehk tipptasemest ligi kaks korda väiksema rahasumma väärtuses. Võrreldes aastataguse ajaga on korterite tehingute maht vähenenud 41%. Tegemist on väga suure langusega, mille lõppu on momendil raske prognoosida.

Hoonestamata maa tehingute rahaline väärtus on langenud enim

Ka hoonestamata maa tehingute maksimaalne maht jäi 2006. aastasse – küll aga aasta teise kvartalisse. Tegemist oli ajaga, kus korterite hinnad olid juba kiiresti tõusma hakanud ning maa hinnad alles alustasid spurti. Tipphetkel tehti hoonestamata maaga kvartalis tehinguid 5 miljardi krooni väärtuses.

2008. a. II kvartaliks on hoonestamata maaga tehtavate tehingute maht tippajast langenud koguni 4 kortda ehk 1,3 miljardi krooni lähistele. Hoonestamata maa tehingute juures peab märkima ka seda, et hoonestamata maa tehingud hakkasid võrreldes hoonestatud maa ja korteriomanditehingutega esimeses järjekorras kiirelt langema. Hoonestamata maa tehingute rahaline maht on viimase viie kvartali jooksul võrrelduna eelmise aasta sama perioodiga langenud suurusjärgus 50 protsenti.

Hoonestatud maa tehingute väärtuse langus on väikseim

Illustratsioon
Hoonestatud maaga tehtavate tehingute rahalise väärtuse tipp oli nagu korteriomanditelgi 2006. a. IV kvartalis. Siis tehti hoonestatud maaga tehinguid 6,9 miljardi krooni väärtuses. 2008. a. II kvartaliks on tehingute väärtus langenud 3,5 miljardi krooni peale. Võrreldes korteriomanditehingute ja hoonestamata maa tehingutega on hoonestatud maa tehingute rahalise väärtuse aastane langus 24% väikseim.

Kokkuvõtteks

Kinnisvaraturul ringleva raha mass on vähenenud laenude kättesaadavuse vähenemise tõttu. Samuti on oluliseks teguriks tarbijate vähene valmidus tänases turuolukorras kinnisvaratehinguid sooritada. Kinnisvaraturg saab pöörduda tõusule selle järel, mil tehingute arv hakkab kasvama ning sellest tulenevalt hakkab suurenema kinnisvaratehingute koguväärtus.

Kinnisvaratehingute käivete muutus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, % (vasak telg) ja tehingute rahaline väärtus, mld kr (parem telg)

Kinnisvaratehingute käivete muutus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, % (vasak telg) ja tehingute rahaline väärtus, mld kr (parem telg)

One comment on “Enam on langenud hoonestamata maadega tehtavate tehingute rahaline väärtus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

24 − = 23

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.02.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine