Kaljulaid Soomanile: tule elevandiluust tornist alla

Põhja-Tallinn vappPõhja-Tallinna linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul ei ole kinnisvaraärimehe Peep Soomani paljutsiteeritud kriitikas riiklike üürimajade suhtes ühtegi uut argumenti – täpselt samad kõlasid 15 aastat tagasi, kui Keskerakond alustas Tallinnas munitsipaalehitusega ning tervet mõistust on neis vastuväidetes sama vähe kui toona.

„Jälle rikutakse turgu, jälle oleks odavam osta ja renoveerida. Sooman võiks tulla oma elevandiluust tornist alla ja tutvuda reaalse olukorraga. Huvitav oleks teada saada, millist lahendust pakuks Sooman näiteks üksinda ja oma kodust ilma jäänud eakale inimesele, kelle pisut üle 200-eurosest riiklikust vanadusepensionist kindlasti ei piisa, et üüriturult elamispinda üürida. Just selliste inimeste aitamiseks vajavadki omavalitsused munitsipaaleluruume,“ ütles Kaljulaid.

Kaljulaidi sõnul ootab ainuüksi Põhja-Tallinnas praegu eluruumi üle 1000 inimese. on viimase viisteist aasta jooksul märkimisväärselt investeerinud munitsipaalelamutesse, kusjuures ei ole pealinna selles toetanud. Pealinnast väiksematel omavalitsustel pole ammugi munitsipaalehituseks iseseisvalt raha. Neile tuleks see raha anda, sest munitsipaaleluruumid on väga vajalikud.

Selles seisnebki Kaljulaidi sõnul sotside programmi nõrkus. Selle asemel, et lihtsalt toetada munitsipaalkorterite ehitust omavalitsuste poolt, tahavad nad Tallinnas asuvatest ministeeriumitest juhatada ja otsustada, kuhu ja mida ehitama hakatakse.

“Samal ajal on juba vabandavalt täpsustanud, et kuigi programm on suure hurraga välja käidud, siis alles kaardistatakse ja analüüsitakse, nagu sotsidele omane. Räägitakse 6000 korterist kogu Eesti peale ja sedagi millalgi tulevikus. Tuletaksin meelde, et ainuüksi Tallinna kõige esimene munitsipaalehitusprogramm nägi ette 5000 korteri ehitamist, nii et 6000 korterit kogu Eesti peale on väga väike number. See ei keera kinnisvara turgu kuhugi, aga inimesi ka ei aita,” lausus Kaljulaid.

Põhja-Tallinna vanem juhis tähelepanu asjaolule, et Soomani arvamusavaldus sai küll palju vastukaja, kuid täiesti märkamatuks jäid tema solvavad märkused Ida-Virumaa ja Kagu-Eesti elanike kohta.

„Uskumatu lugu, et ühe tänapäeva ettevõtte juht lubab endale öelda midagi sellist, et inimesed ei koli nendesse piirkondadasse, sest seal on elu perses ja suurim kultuuriline väärtus on joodikute assamblee poe taga. Poleks ausalt öeldes uskunud, et sellist labast turufundamentalismi ja jämedakoelist arusaamist majanduse toimimisest enam ettevõtjate seas kohtab, aga kinnisvaravaldkonna tegelased on viimastel päevadel üldse silma paistnud huvitavate arusaamadega elust ja inimestest,“ sõnas Kaljulaid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

+ 29 = 32

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest