Kinnisvara on tulusaim välja üürida ettevõtja või FIE-na

Kui eraisik tasub üüritulu pealt makse, siis FIE või ettevõttena saab tulust kinnisvarale tehtud maha arvata ning maksta tulumaksu vaid kasumi pealt.

Praegu on üüriturul olukord, kus ja -võtja vahetavad igakuist üüriraha n-ö mustalt, sest kinnisvaraomanik saadud pealt makse ei maksa. Ärileht rääkis ekspertidega, kes pakuvad lahendusi, kuidas pealt tulusamalt teenida, samal ajal ausalt makse makstes.

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on kõige lihtsam deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis ja tasuda selle pealt 21%. „Sellisel juhul pole aga võimalik tulust maha arvata korterile või majale tehtud kulutusi. Näiteks kui inimene teeb seal vahepeal remonti või peab midagi parandama või vahetama. Kui aga inimene soovib kulutusi maha arvata, tuleks tal ennast FIE-ks registreerida või pakkuda teenuseid äriühingu kaudu,” rääkis Liivamägi.

Ta nentis, et registreeritud ettevõttel on aga rohkem arvepidamist ja maksukohustusi, mida füüsilisel isikul pole – näiteks sotsiaalmaksu- ja võimalik käibemaksukohustus. Kui üüritakse välja põhitöö kõrvalt, on mugavaim teha seda FIE-na.

Maksud tuleb tasuda

Kinnisvarakool OÜ juhatuse liikme Tõnu Toomparki hinnangul peab aga ka siinses graafikus esitatud arvude puhul arvestama, et FIE-l tuleb tasuda sotsiaal- ja tulumaksu ning tal ei ole võimalik ka maksustamist edasi lükata. „Kõige ratsionaalsem on ettevõtte loomine, see aitab maksustamist edasi lükata ning on üürileandja ja üürniku jaoks lihtne ja läbipaistev. Maksustamise edasilükkamine võimaldab ka rahavoogu reinvesteerida,” sõnas ta.

Toompark leidis ka, et kui ettevõtja ainus tegevus ongi üürileandmine, võib FIE-ks olemine kulukaks osutuda. FIE-na sobib tema sõnul üüritulult makse maksta siis, kui eksisteerib ka muu käivet-kasumit teeniv majandustegevus.

Ann-Marii Nergi, Päevaleht
Allikas: http://arileht.delfi.ee/news/uudised/-on-tulusaim-valja-uurida-ettevotja-voi-fie-na.d?id=68148483

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC