Kinnisvaramulli indeks jõudis jaanuaris 65,5 punkti tasemele

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, jõudis jaanuaris 65,5 punkti tasemele. Alanud aasta esimese kuuga tõusis indeksi väärtus võrreldes detsembriga 0,4% ning aastatagusest on indeks 13,3% kõrgemal.

Kui hinnataseme kasv lõppenud aasta viimastel kuudel oluliselt kiirenes, siis käesolev aasta on vähemalt esimese kuu põhjal alanud veidi rahulikumalt. Samas on nii hindade kui tehingute mahu kasv siiski märkimisväärne, eriti kui võrrelda arve eelmise aasta sama perioodiga.

Viimasel ajal on olnud näha tõusu pea kõikide indeksi komponentide väärtustes. Jaanuaris tõusid korterite, maatulundusmaa ja hoonestatud maa pinnaühiku tehinguhinnad ning nii korterite, äripindade, majade kui maade pakkumishinnad.

Tehingute arv oli jaanuaris tavapäraselt tagasihoidlikum kui teistel kuudel, moodustades ca 92% möödunud aasta keskmisest. Võrreldes eelmise aasta jaanuariga sõlmiti 12% rohkem tehinguid. Ostu-müügitehingute arv, mis moodustab tehingute koguarvust ca 80%, kasvas võrreldes mullusega 13%. Korterite ostu-müügitehingute arv kasvas 14%, sealjuures tehingute maht 26%. Korteritehingute arv on kasvanud viimase kahe aasta jooksul olukorras, kus müügipakkumiste arv on pigem kahanenud. Kuna ka ehitusloa saanud eluruumide arv on jäänud alates 2009. aastast suhteliselt tagasihoidlikule tasemele, siis on tõenäoline, et ka käesoleval aastal leiab hinnakasv aset eelkõige korteriturul, kus nõudlus kipub ületama pakkumist seni, kuni finantseerimistingimused või tugevalt kasvanud kinnisvarahinnad ise ei hakka nõudlust piirama.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Tänaseks on indeks võrreldes põhjaga 31,4% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta.

Kiinnisvaramulli indeks 01-2014

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

+ 88 = 90

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!