Kinnisvaramulli indeks ületas 2014. aastal 70 punkti taseme

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, ületas 2014. aasta lõpuks 70 punkti taseme. Kuigi aasta kokkuvõttes oli hinnaindeksi kasv viimaste aastate kiireim, aeglustus see aasta jooksul kvartalist kvartalisse. Detsembris oli indeksi väärtus 7,7% kõrgem aastatagusest.

Kinnisvaramulli indeks tõusis 2014. aastal võrreldes 2013. aasta keskmisega 12,4%. Võrreldes 2013. aastaga kasvasid pea kõikide indeksi komponentide pinnaühiku tehinguhinnad. Kõige enam kasvatas indeksi väärtust korteriomandite komponent ning keskmisest enam ka haritav- ja metsamaa. Tehingute arv kasvas 2013. aastaga võrreldes 6,6%, seejuures ostu-müügitehingute arv 7,4%. Võrreldes 2013. aastaga tehinguaktiivsuse kasv aeglustus.

Võrreldes viimast kolme aastat kinnisvara turul, on näha, et kiirenes oluliselt 2013.a. Kiiret kasvu korteriturul (peamiselt Tallinnas) toetas nii reaalpalga kasv, madalad intressimäärad kui ka tugeva nõudluse kõrval vähenev pakkumiste arv. 2014. aastal pakkumiste arv suurenes ning pakkumiste ja tehingute arvu suhe seisukohast paranes; samuti on võrreldes 2013. aastaga aktiviseerunud kortermajade arendustegevus ja kasvanud kasutusse lubatud uute eluruumide arv – see on toimunud aga eelkõige kõrgemalt hinnatud piirkondades. Seetõttu oli 2014. aastal korterite hinnakasvu taga osaliselt ka uute, keskmisest kallimate korterite proportsiooni suurenemine tehingutes.

Võrreldes kinnisvaraturu põhjaga on kinnisvaramulli indeksi väärtus kasvanud ca 42%. 2007. aasta veebruari hinnatipu tasemele jõudmiseks, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel, peaks indeksi väärtus kasvama veel 41%. Samas tuleb arvestada, et kallimates piirkondades on korterite ja hoonestatud ärikinnisvara hinnad juba saavutanud 2007. aasta hinnatipu lähedase hinnataseme, samas kui arenduskruntide turul ja ebasoodsamate piirkondade enamikes turusektorites on olnud viimastel aastatel oluliselt väiksem. Ostu-müügitehingute arv, mis on võrreldes 2009. aastaga kasvanud ligi 70%, peaks 2006. aasta tasemele jõudmiseks, mil sõlmiti enim tehinguid, kasvama veel 37%.

Käesoleva aasta jaanuaris jätkus indeksi väärtuse kasv möödunud aasta viimaste kuudega sarnases tempos (8%).

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti.

Merili Palu
Seven Real Estate Advisors

kinnisvaramulli-indeks-2015-02

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC