Korterite hinnad ei asu kiirele tõusule

Käesoleva aasta märtsis sai Enn Tossoga sõlmitud kihlvedu, kas tuleva 2010 aasta märtsikuine korteriomanditehignute mediaanhind on käesoleva aasta hinnatasemest kõrgem või madalam. Väitsin, et mediaanhind on tuleval aastal madalam ja võtsin kihlveo vägagi kerge südamega vastu.

Septembrikuise seisuga oli Tallinna korteriomandite ruutmeetri mediaanhinnaks 11 177 krooni. See tähendab, et poole aastaga on mediaanhind langenud märtsikuiselt 14 153 krooni tasemelt 21 protsenti allapoole.

Märts 2009. a. oli aeg, mil turul oli veel määramatust oli üksjagu palju. Siiski oli kindel see, et olulisematest elamispindade turgu mõjutavatest teguritest tööpuudus suureneb, laenu eriti ei väljastata ja palgatasemed alanevad.

Tänaseks on ehk suuremad koondamised ja palkade alandamised möödanik. Samas jätkab elamispindade turg hindade languse rajal. Tõsi – tehingute arv on alates aastaalguse põhjast mõningate tagasilöökidega, kuid siiski tõusnud.

2009. a. jaanuaris tehti Tallinnas 256, kuid septembris juba 466 korteriomanditehingut.

Täiendavalt on stabiilsena püsinud elamispindade pakkumiste arvu pöördunud languseks. Täna on portaalis KV.EE sama palju elamispindade pakkumisi, kui 2007. aasta lõpus ehk täpsemalt 7742.

Selleks, et oleks oht kihlvedu kaotada peab mediaanhind tõusma tagasi märtsikuisele tasemele. Lootus või arvamus, et korteriomandite tehingihinnad tõusevad eeloleva poole aastaga veerandi võrra on üsna absurdne. Aastad, kus kinnisvara hinnatõusu kümnetes protsentides mõõtsime, ei tule niipea tagasi.

Usun, et hindade langus Tallinna korteriturul jätkub, kuid languse lõpp ei ole enam väga kaugel. Languse lõpule järgneb pikem majanduse taastumise periood, kus kinnisvaraturul valitseb stabiilsus

Nii saan jääda kolmekuulise seisukoha juurde, mil väitsin, et kihlvedu on võidetud. Kui toona oli minus veel kihlveo võidu osas pisut ebakindlust, siis tänaseks on see kadunud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

19 + = 20

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!