Korterite hinnatõus kergitab maamajade hindu

Viimaste aastate kiire korterite hinnatõus on kergitanud maamajade hindu. Maamajade ostjaskonna moodustavad eelkõige Tartu linnakorterite elanikud. Seetõttu mõjutavad korterituru liikumised otseselt maamajade hindu. Teise ostjaskonna suurema grupi moodustavad kaugemate piirkondade elanikud, kes soovivad elada Tartu linna mõjupiirkonnas. Viimastele on maamaja ost heaks alternatiiviks korteri ostule Tartus.

Püsivalt on aktiivne nõudlus Tartust väljaspool asuvate asulate majade järgi. Sealseks meelitajaks on suurem krunt ja hõredam asustus. Kauguse Tartust kompenseerib looduslik ja vaikne elukeskkond ning elamu kättesaadav hinnatase. Hetkel on nõudlus selliste maamajade järele suurem, kui pakkumine.

Pidevalt on kasvanud elanikkonna ostujõud ning oimunud autostumine. See suurendab kaugust Tartust, kuhu maja ollakse nõus ostma. Enamnõutud on Tartust kuni 20 km kaugusel paiknevad talud, elamud, kui ka suvilad. Need eeldavad väiksemaid investeeringuid ja on koheselt elamiskõlblikud.

Ostuotsuse juures on määravaks piirkonna infrastruktuur ning kinnistule ligipääsetavus ehk juurdesõiduteede seisukord. Viimane on eriti oluline just talvel, sest võib juhtuda, et tee lumest lahtiajamisest on huvitatud ainult elamu ostja ise.

Kaugus Tartust alandab majade hindu ja ostuhuvi märkimisväärselt. Sealne kinnisvaraturg on madala aktiivsusega ja kinnisvara vähelikviidne. Arvestatava nõudluse puudumisel tehakse ostu-müügitehinguid harva ning seetõttu on hinnad madalad ja kõikuvad. Potentsiaalse ostjaskonna moodustavad suuremas osas kohalikud elanikud, kes sageli teevad tehinguid vahetuse korras.

Tartu elanikud ostavad kaugemal asuvaid elamuid peamiselt ainult suvekodu rajamiseks. Suurima väärtuse moodustab elamu kinnistu asukoht. Eelistatud on veekogude äärsed, looduslikult kaunis kohas paiknevad elamud, kinnistud ja taluhooned. Ehituseks tehtud kulutused mõjutavad müügihinda suhteliselt vähe. Kui ostjal ei ole plaanis alustada põllumajandustegevusega, siis suured kõrvalhooned, nagu ekslikult arvatakse, ei tõsta oluliselt kinnistu väärtust.

Ostu-müügihinnad sõltuvad eelkõige asukohast, elamu arhitektuurilisest küljest ning atraktiivsusest, elamu suurusest. Samuti seisukorrast, mis on oluline eelkõige hoone renoveerimisel.

ERI Kinnisvara prognoosib aastases perspektiivis Tartust kuni 10 km kaugusel olevatele elamutele hinnatõusu kuni 5-10%. Hinnatõus on põhjustatud peamiselt pakkumist ületavast nõudlusest ning soodsatest laenutingimustest.

Tartu lähiümbruse elamute hinnad, krooni

Tartu lähiümbrus:

350 000 – 700 000

Tartust ca 10 km:

250 000 – 500 000

Tartust ca 20 km:

150 000 – 300 000

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

11.10.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine