KV.EE: Elamispindade pakkumine vähenemine surub hindu üles

Kinnisvaraportaal KV.EEElamispindade pakkumishindade dünaamikat peegeldav KV.EE indeks on kerkinud 87,0 punktile. See teeb Eesti elamispindade pakkumishindade aastaseks tõusuks 4,6%. Samal ajal ehk aastatagusega võrreldes on elamispindade pakkumiste arv vähenenud portaalis KV.EE 5,7%.

Suve lõpust alates on elamispindade pakkumiste arv portaalis KV.EE näidanud vaikset, aga kindlat langusetrendi. Pakkumiste arvu vähenemise üks põhjus seisneb selles, et kinnisvaraarendajad on olnud raskustes uute projektide väljatoomisega.

Arendajate raskuste taga ei ole mitte tahtmatus või julguse puudumine. Neid takistab asjatult pikaks ja komplitseerituks muutunud ehitusloani jõudmise protsess.

Nii on uute projektide pakkumisse lisandumine ajutiselt pidurdunud. Ja kuivõrd iga uue korteri müük toob sageli kaasa koduostja endise eluaseme müügi, on ka vanemate korterite pakkumisse lisandumine tempo maha võtnud.

Vähenev pakkumine on mõningal määral leevendanud konkurentsi kinnisvaramüüjate vahel. See omakorda on andnud võimaluse pakkumishindade tõstmiseks portaalis KV.EE. Kasvanud pole mitte ainult pakkumishinnad. Näiteks on Tallinna korterite tehinguhinnad 2016 IV esialgsete ja poolikute andmete baasilt võetuna aastatagusest 6,4% ülevalpool.

Kinnisvaraarendajate ega ostjate meelsus ei ole viimase aasta jooksul muutunud. Arendajatel on tahtmist ja julgust arendada. Ostjaid soosivad soodsad laenutingimused, kerkivad palgad ja hea valikuvõimalus.

Nii võime pakkumiste arvu vähenemist pidada pigem ajutiseks ja ei peaks ootama, et konkurents kinnisvaraarendajate või -müüjate vahel pehmemaks läheks. See omakorda hoiab ajutise tõusu järel hinnad taas kontrolli all.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

95 − = 93

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2021 Kinnisvaraõiguse ABC