KV.EE Indeks: Elamispindade pakkumiste hinnad liiguvad erisuunaliselt

Eesti keskmist elamispindade pakkumishinda kajastav KV.EE indeks näitas 15.07.2023 seisuga 170,6 punkti taset. See on aastatagusest 4% rohkem, kuid 6 kuu tagusest 5,1% allpool. Kuuga on näitaja kukkunud 0,1%. Läbi pakkumishindade peegeldab KV.EE hinnaindeks elamispindade müüjate ootuseid tehinguhindade osas.

KV.EE hinnaindeks on käitunud heitlikult ja kajastab Eesti keskmisi muutuseid. Erinevates piirkondades on elamispindade turu liikumised vastassuunalised.

Eesti keskmisena on elamispindade müügipakkumiste arv suurenemas ja pakkumiste hind vähenemas. Tallinnas kui suurimas turupiirkonnas on seevastu elamispindade pakkumishinnad liikumas ülespoole. Hinnatõusuks annab võimaluse Tallinna elamispindade vähenev pakkumiste arv ehk vähem konkurentsi kinnisvaramüüjate vahel.

Tartus kui samuti ühes suurema mõjujõuga elamispindade turupiirkonnas on pakkumiste hinnad enam-vähem stabiilsed, kuid pakkumiste arv on mõõdukalt kasvanud.

KV.EE hinnaindeksi on allapoole vedanud väiksemad piirkonnad, kus elamispindade hinnad on väga kõrgele lennanud. Nüüd on turu likviidsus ehk tehingute arv vähenenud ja tehinguni jõudmiseks on väiksemate piirkondade kinnisvaramüüjatel tarvidus hindu alandada. See viibki summaarse Eesti keskmise näitaja ehk KV.EE indeksi mõningasse langusesse.

Tallinnas on elamispindade müügipakkumiste hindade asetleidnud kerkimine ei tähenda, et hinnalanguse riskid möödas on. Jutud intressimäärade kergitamise täiendavast vajadusest ei mõju elamispindade turule sugugi soosivalt.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

 

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2023 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine