KV.EE Indeks: Elamispindade pakkumiste hinnad püsivad paigal

Elamispindade müügipakkumiste keskmise hinna muutust peegeldav KV.EE Indeks näitab 170,1 puntki. Indeks on 0,4% aastatagusest kõrgemal ehk sisuliselt väikese tõusu ja sellele järgnenud languse järel aastatagusel tasemel. Viimase kuu-pooleteise jooksul on KV.EE Indeks samuti püsinud paigal üsna samas kandis. Viimase kahe aasta KV.EE Indeksi tipust 01.2023 on tänane indeksi näit 5,5% allpool.

Korterite müügipakkumiste arvu indeks on 62,4 punkti tasemel. Aastatagusest on elamispindade müügipakkumisi märkimisväärse 21% võrra rohkem. Elamispindade müügipakkumiste arv kinnisvaraportaalis KV.EE on analoogselt hindadele viimase kuu jooksul püsinud olulisemate ja suuremate muutusteta.

Hindade paigalseisu taga on kõrgele kerkinud, kuid nüüdseks paigale jäänud euribor. Samuti on tarbijakindlus üsna madal, mis tähendab vähest julgust elamispindade ostutehingute tegemiseks. Lisaks on turult kõrvale tõmbunud üüriinvestorid, kes tegid eelmisel-üleeelmisel aastal ostutehingutest suure hulga.

Elamispindade hindadelt ei peaks ootama olulisi kiireid liikumisi üles- või allapoole. Pigem on olulisem hinnalangus juba aset leidnud, seda veel eriti arvesse võttes, et paigal püsivad elamispindade hinnad on keskmise sissetuleku suhtes märgatavalt vähenenud.

Kindlalt siiski väita ei saa, et hinnapõhi on lõplikult seljataha jäänud, sest majanduskeskkond on riskidest tulvil. Tegurid, mis võiks elamispindade hinnad langusesse lükata, asuvad tõenäoliselt pigem Eesti kinnisvaraturust ja majandusest väljaspool.

Hinnaliikumiste juures on veel oluline, et erinevate piirkondade hinnakõverad võivad liikuda erinevates suundades. Hinnad liiguvad pigem ülespoole – kui, siis väga aeglaselt – pigem piirkondades, kus on enam likviidsust. Vähese tehingute arvuga piirkondade hinnad on suurema surve all.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2023 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine