KV.EE Indeks langeb, Tallinnas aga positiivseid trende

Eesti elamispindade müügipakkumiste keskmise hinna liikumist peegeldav KV.EE Indeks näitab 172,4 punkti ja elamispindade müügipakkumiste arvu kajastav KV.EE pakkumiste indeks on 57,9 punkti peal. KV.EE hinnaindeks viimase kuuga liikunud allapoole 1,3% ja pakkumiste indeks on kerkinud 3,4%. Kasvav pakkumine on viinud hindu allapoole.

Kinnisvaraturu pöördelistel aegadel muutub statistikast tähtsamaks see, mis on statistika taga. Paljudes Eesti piirkondades on tõepoolest elamispindade hinnad nii müügikuulutustes kui tehingutes liikumas allapoole. Majanduskeskkond ja tarbijakindlus pole kõige paremad. Samuti on intressimäära tõus teinud kinnisvara ostmise oluliselt keerulisemaks. Neist teguritest tingituna on KV.EE Indeksi nool allapoole, sest pakkumisi tuleb turule juurde, kuid ostuhuvi jääb vähemaks.

Heites pilgu kinnisvaraportaali KV.EE statistika sisse võib näha huvitavaid trende. Näiteks on Tallinna korterite müügipakkumiste arv aasta alguses tipus käimise järel pisut allapoole tulnud. Tallinna korteripakkumiste hinnad on aga liikumas vaikselt-vaikselt ülespoole.

Teisisõnu julgevad Tallinna korterimüüjad portaalis KV.EE küsida kuu-paari tagusest ajast kõrgemaid hindu. Kõrgema hinna küsimise julgus tuleneb asjaolust, et ka Tallinna korteritehingute arv on madalseisu järel mõnevõrra kasvanud.

Tallinna üldisele turutrendile vastuvoolu ujumine on oluline. Tallinna elamispindade turg loob trendid teistele piirkondadele ette. Kõigepealt võtab Tallinna korteriturg suuna ja siis võib-olla tulevad teised piirkonnad mingi aja pärast Tallinnale järele.

Kindlust Eesti ja Tallinna kinnisvaraturul ei ole liiga palju. Ebakindlust loovad tegurid ei ole kuhugi kadunud ega kardetavasti niipea kadumas. Nii ongi huvitav, kas KV.EE Indeks ja eraldi Tallinna elamispindade turu mõningad arglikud positiivsed arengud on märk kinnisvaraturu põhjas ära käimisest ja peatsetest positiivsematest arengutest? Või tähendab kaugel tunnelis plinkiv valgus rongi ja peatselt saabuvat totaalset kokkupõrget võltskindluse ajel tegutsejatele?

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.06.2023 Kinnisvaraturu ülevaade 2023 II kvartal