KV.EE: Kõrge korteritehingute arv tõstab hindu ja vähendab ostujõudu

Külma talve kuum kinnisvaraturg ei võta hoogu maha. Tehingute arv jätkab kõrgel tasemel ja selle oluliseks languseks põhjust ei ole. Samuti ei ole alust oodata, et elamispindade hinnad peaksid allapoole tulema või et koduostjate ostujõud peaks paranema, leiab kinnisvaraportaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

2021 a lõpu korteritehingute arv lõi tugeva nõudluse toel viimase 14 aasta rekordi. Tallinnas tehti 2021 IV kvartalis maa-ameti andmetel ~3200 ja kogu Eestis kokku ~7850 korteritehingut.

„Möödunud aasta lõpp näitas rekordiliselt kõrget tehingute arvu. 2022. a tehingute arvu prognoosimisel tuleb silmas pidada, et aasta-poolteist tagasi oli elamispindade ehitusega alustamine väga kõrgel tasemel ja nüüd hakkavad toona alustatud hooned valmima ehk tehingutesse jõudma. Nii ei ole alust arvata, et tehingute arv peaks või saaks lähitulevikus oluliselt väheneda,“ analüüsis Tarvo Teslon.

Valmivate korterite tehingutesse jõudmine tähendab, et tehingute koguarvus hakkab suurenema uuemate-kallimate tehingute proportsioon.

„Uute korterite tehingute osakaalu suurenemine toob endaga kaasa, et tehingute koguarvu keskmine hind hakkab lähemate kvartalite jooksul väga jõuliselt kasvama. Osalt nägime keskmise hinna kasvu kiirenemist juba 2021 IV kvartalis, mil Tallinna korteritehingute keskmine hind 2512 €/m² ületas aastatagust 15%,“ tõi Tarvo Teslon välja. „Seejuures on senine hinnatõusumäär olnud mõnevõrra petlik. Pigem on samaväärne Tallinna korter kallinenud aastaga 20-25%.“

Jätkuvalt kõrge tehingute arv ja kiire hinnatõus tähendavad, et elamispindade turg lähemate kvartalite jooksul ei stabiliseeru.

„2022. a esimeses pooles me elamispindade turu stabiliseerumist veel ei näe. Müügipakkumiste defitsiiti ei suudeta nii kiiresti uute pakkumiste turule toomisega katta. Pakkumiste nappus annab kinnisvaramüüjatele võimaluse hindu tõsta. Nii on koduostjate vaatest 2022. aasta elamispindade turu oluline märksõna ostujõu vähenemine,“ leidis Tarvo Teslon.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

10.10.2023 Kinnisvaratehingute maksustamine ja kohtupraktika