KV.EE: Tallinna korterite pakkumishinnad on langenud. Uut kasvu ootame järgmisest aastast

Kinnisvaraportaal KV.EEEnamuse Tallinna linnaosade korterite pakkumishinnad on võrreldes aasta alguse koroona-eelse ajaga mõnevõrra allapoole tulnud. Müügihindade languse tagamaa on vähenenud nõudlus. Nõudlust on omakorda piiramas kasvav tööpuudus ja inimeste ettevaatlikkus, leidis portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Tallinna korterite keskmine pakkumishind 2020. a alguses oli kinnisvaraportaalis KV.EE pisut enam kui 2400 €/m². Augusti keskmine pakkumiste hind on vähenenud 2350 €/m² peale. Nii on aasta alguse tipust tulnud alla tagasihoidlikult 3%.

„Hindade muutus on vähemalt hetkel marginaalne. Küll on oluline see, et varasem katkematu hinnatõusutrend on murdunud. Korteripakkumiste arv võrreldes aasta algusega on kasvanud üle 10%. leidmise ja kiirema müügitehinguni jõudmise nimel on kinnisvaramüüjad olnud valmis tegema hindades järeleandmisi,“ kommenteeris Tarvo Teslon.

Koroona mõjude kinnisvaraturule jõudmise ootel on kiusatus tõmmata paralleele 2007.-2010. aastatel toimunuga. Toona vähenes 2007. a 2000-eurone korteripakkumiste tipphind kolm aastat ja kukkus 2010. aastaks 1200 eurole. See teeb hinnalaguseks kolme aasta peale kokku 40%.

„Raske oleks uskuda, et peaksime eelolevate aastate jooksul nägema toonasega võrdväärset hinnalangust. Tänased majandusprognoosid hindavad koroona mõju lühemaajaliseks. Järgmiselt aastalt oodatakse juba majanduse taastuma hakkamist. Lisaks ei olnud meil koroonast tingitud languse eel hindade ülekuumenemist ehk hinnamulli. See tähendab, et hinnalanguse ootus peab olema lühemaajalisem ja oluliselt väiksema ulatusega,“ andis Tarvo Teslon hinnangu.

Hinnalangusest tõenäoliselt siiski ei pääse. Töötute arv on kasvamas ja suurettevõtetelt lisa saamas. Varasem ostujõudu suurendanud kiire palgakasv on asendunud paremal juhul palkade külmutamise, halvemal juhul palkade alandamisega. Koroonasse haigestunute arv on tõusuteel. See omakorda tähendab, et paljud teenindusettevõtted on tõsise sulgemise riski ees.

„Teadmatus ja ebakindlus ühelt poolt ning karmid majanduslikud tegurid teiselt poolt sunnivad prognoosima, et eeloleva 12 kuu jooksul peavad korterimüüjate hinnaootused senisest napist langusest veel enam allapoole tulema. Kümmekond protsenti korterite pakkumishindade langust võiks siit ära tulla,“ prognoosis Tarvo Teslon. „Need, kes hindu portaali kuulutuses hoiavad koroona-eelsel tasemel, peavad allahindlust pakkuma suulistes läbirääkimises. Kes hindu paigal hoiab, jääb ostjata.“

Valdavad prognoosid ootavad majanduse taastumist järgmisel 2021. aastal. Selle mõju kinnisvaraturule ja pakkumiste hindadele jõuab reaalsusesse positiivse majanduskasvu järel.

„Pööre korterite pakkumishindade trendi võiks tulla selle järel, kui majandus ja keskmine palk hakkavad taas kasvama ning tööpuuduse määr pöördub vähenemise suunas. Loodetavasti näeme positiivseid hinnatrende järgmise aasta teises pooles,“ lootis Tarvo Teslon.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest