KV.EE Indeks alla 90 punkti

Illustratsioon

Elamispindade pakkumishindasid kajastav KV.EE Indeks langes alla 90 puntki piiri 89,8 punktile. Nii jõudis indeks samale tasemele, mis see oli 2006. a. I kvartali lõpus. Pakkumishindade indeks on pea sirgjoonelisena langenud alates 2007. a. I kvartali lõpust, mis oli kõrgeimate korteriomanditehingute tipphindade aeg.

Tänaseks on indeks tipphetkest 108,6 punkti pealt langenud 17%, mis võrreldes reaalsete tehinguhindade langusega 24% on veel üsna tagasihoidlik. KV.EE Indeksi tagasihoidlikum langus tähendab, et pakkumishindades on õhku, mis vajab väljalaskmist. Aastataguse ajaga on KV.EE Indeks langenud 14%.

Vaatamata vahepealsele stabiliseerumisele on taas aeglaselt, kuid siiski kindlalt tõusma hakanud pakkumiste arv. KV.EE portaali pakkumiste arv jõudis 22 523 pakkumiseni, mis on 26% enam, kui aasta tagasi.

Elu näitab, et pakkumishindade langetamine on emotsionaalselt raske. Müüjad sageli on küll valmis läbirääkimiste käigus müügihinda alandama, kuid esmane pakkumishind hoitakse muutmata. Paraku on tehingutevaesel ajal hind esmane kriteerium, mida potentsiaalne ostja vaatab. Liiga kõrge esmase pakkumishinnaga on äärmiselt raske ostjat leida.

Praktika uusarenduste baasil näitabki seda, et müüa suudavad ainult need kinnisvaraarendajad, kes suudavad hindades paindlikud olla. Turuolukorda mitteaduvad hinnataseme hoidjad teevad tehinguid minimaalselt, kui üldse teevad.

Nii võib eeldada, et KV.EE Indeks jätkab stabiilset langemist vähemalt selle aja, mil langevad ka elamispindade hinnad. Elamispindade langusperioodi pikkust mõjutavad eelkõige laenutingimused ning kinnisvaratehingute arv.

KV.EE Indeks

KV.EE Indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC