Lääne-Viru maaturg tuleb seisakust välja

hoonestamata maaturu tehingutest valdava enamuse moodustavad tehingud ehk põllumaaga. Sellele järgnevad tehingud elamumaaga. Teiste sihtotstarvetega maaga, sh ärimaa, tootmismaa ja muudega tehakse tehinguid sedavõrd napilt, et baasilt on rakse olulisi järeldusi teha.

Peale kriisiaastate madalamat tehinguaktiivsust on Lääne-Virumaa maatehingute arv oluliselt kasvanud ja täna isegi osalt buumiaegset taset ületamas.

2010. a. IV kvartalis tehti maaga Lääne-Virumaal 254 tehingut koguväärtusega 4,7 miljonit eurot. Neist tehingutest valdava enamuse ehk täpsemalt 199 moodustasid tehingud maatulundusmaaga. Maatulundusmaa tehingute kogukäive oli 4,2 miljonit krooni.

Maatulundusmaa kõrval on tähtsuselt teine sihtotstarve , millega keskmisest enam tehinguid tehakse. Elamumaatehinguid toimus 2010. a. viimases kvartalis Lääne-Virumaal 28. Elamumaa tehinguid tehakse tänasel päeval rohkem kui viimase kahe aasta jooksul. Siiski aga mitte nii palju, kui näiteks 2007. aasta viimases kvartalis, mil omaniku vahetas koguni 84 elamumaa kinnistut.

Maatulundusmaa puhul on tegemist reeglina keskmisest suuremate maatükkidega, mil puuduvad kommunikatsioonid. Seetõttu on hinnatase suhteliselt madalal. Eelmise kvartali maatulundusmaa tehingute keskmine oli Lääne-Virus 0,31 €/m². Aasta varem oli maatulundusmaaga tehtud tehingute keskmiseks hinnaks 0,16 €/m².

Elamumaatehingud seevastu ei ole selget suunda ülespoole veel leidnud. Mulluse viimase kvartali keskmine tehinguhind 4,68 €/m² on madalamal, kui aasta varem, mil keskmiseks elamumaatehingu ruutmeetrihinnaks oli 5,75 €/m².

Muude maasihtotstarvetega maatükkidega tehti tehinguid mullu väga vähe. Näiteks ärimaaga tehti Lääne-Virumaal 2010. aastal 10 tehingut, tootmismaaga 7 tehingut. Selge on, et sedavõrd väikese valimi pealt olulisi järeldusi teha ei saa.

Siiski ütlevad maatulundusmaa ehk maapiirkondade enimkaubeldud maasihtotstarbega maatehingute ning elamumaaga tehtud tehingute kasvav number, et maaturg hakkab Lääne-Virumaal masuaja seisakust välja saama.

Lääne-Virumaa hoonestamata maa tehingute arv ja elamumaa ning maatulundusmaa keskmine hind

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC