Euribori taseme langus ning sellele järgnenud stabiilsus on pakkunud kergendust olemasolevatele kodulaenuvõtjatele ja elavdanud kinnisvaraturgu. Luminori kodulaenude valdkonnajuhi Helina Kikase sõnul loob veidi üle 2% püsiv euribor soodsama keskkonna uutele koduostjatele, kuid laenuotsuseid tehakse endiselt läbimõeldult, võttes arvesse võimalikke riske ja tulevikus muutuda võivaid olusid.
„Üha rohkem on kinnisvaraturule jõudmas ka neid ostjaid, kes olid varem oma plaanid pausile pannud. Stabiilsem intressikeskkond on suurendanud ostjate kindlustunnet – kui vaadata tänavust aastat, on meile kodulaenutaotlusi esitatud ligi 25% rohkem kui eelmise aasta samal ajal,“ ütles Kikas. „Lisaks on ajas langenud ka pankade baasmarginaalid, mis on aidanud laenu kogukulu vähendada ja muutnud kodu soetamise paljudele taskukohasemaks.“
Kõige rohkem mõjutas intresside kiire tõus neid, kes ostsid kodu viimastel aastatel – laenu alguses moodustab suure osa kuumaksest just intress ning seetõttu olid nende esimesed laenumaksed oluliselt kõrgemad kui neil, kes olid oma laenu põhiosa juba pikemalt tagasi maksnud.
Luminori kodulaenude valdkonnajuhi sõnul ei toonud intressitõus kaasa ulatuslikku makseraskuste kasvu. „Pangad hindavad maksevõimet konservatiivselt ning arvestatakse ka võimaliku euribori muutusega. Näiteks Luminoris soovime olla kindlad, et klient tuleks toime ka 6% suuruse euriboriga. Samuti nägime, et Eesti inimeste maksekäitumine on olnud jätkuvalt vastutustundlik,“ lisas ta.
Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla hinnangul näitab viimaste kuude euribori stabiilsus, et rahaturu intressimäärad on pärast varasemat kiiret tõusu ja sellele järgnenud mõõdukat langust rahunenud. Kuue kuu euribor on püsinud veidi aega üle 2% taseme juures. „Tänane tase võib mõnda aega püsida – langus võiks tulla juhul, kui euroala inflatsioon aeglustub prognoositust rohkem,“ ütles Uusküla.
Laenuvõtjate jaoks on oluline hinnata oma maksevõimet mitte ainult tänastes tingimustes, vaid ka võimalike muutuste korral. „Euroopa Keskpanga soovitusel ei tohiks laenumakse koos võimaliku euribori tõusuga ületada 50% laenusaaja igakuisest sissetulekust. Seetõttu tasub realistlikult läbi mõelda, milline kuumakse oleks sobiv ka muutuvates oludes – abiks on siinkohal ka erinevad laenukalkulaatorid,“ lisas Helina Kikas.