Luminor: Tallinna kesklinnas soovib elada ainult 21% Eesti noortest

Luminor BankVärske uuringu kohaselt elaksid 20–30-aastased eestlased kõige meelsamini maamajas. Tallinna kesklinnas seevastu soovib elada vaid 21% Eesti noortest.

Luminori tellitud uuringu kohaselt unistab 33% Eesti noortest oma kodu variandina kõige sagedamini maamajast. Läti noored eelistavad eramaja Riiat ümbritsevas Pierīga regioonis (40%) ning Leedu noorte esimene valik on eramaja mõnes muus Leedu linnas peale Vilniuse (34%).

Eesti noorte teine valik oma koduna on maja mõnes muus Eesti linnas peale Tallinna (29%) või korter Tallinna lähiümbruses (29%). Läti noored valiksid teisena korteri pealinna lähiümbruses (32%) ja noored leedukad korteri mõnes muus linnas peale Vilniuse (23%).

Uuringust nähtub, et ainult 21% Eesti (19% Leedu; 23% Läti) noortest valiks Tallinna (Vilniuse/Riia) kesklinnas asuva korteri. Teisalt unistavad sellisest kodust rohkem varastes 20ndates inimesed. Nii sooviks Eesti 20–25-aastastest Tallinna kesklinnas elada 28%, Leedu samast vanusegrupist 23% ja Lätis lausa 40%.

Luminori krediiditoodete juhi Heiki Raadiku sõnul on näha, et noored väärtustavad rohkem seltsielu ja meelelahutusvõimalusi. „Samas need noored, kes on juba suurlinnaelu maitsnud ning hakanud mõtlema pere loomise peale, eelistavad elada linnakeskusest väljaspool rohelisemas ja pereeluks sobivamas keskkonnas,“ lisas Raadik.

Luminori kodulaenustatistiga aga näitab, et tegelik olukord on kahjuks noorte unistustest kaugel. 20–30-aastased kliendid ostavad kõige sagedamini ehk 73% juhtudest kodu kortermajja ning vaid 9% soetab eramaja. Seejuures 30% korteriostjatest valivad korteri uusarenduses ning ülejäänud on ostnud renoveeritud või vanema korteri.

Raadiku sõnul on käärid noorte unistuste ja tegelike võimaluste vahel arusaadavad. „Noorte valikuid kodu soetamisel mõjutab tihti hind ja neile saadaolevad rahalised vahendid. Seega valivad nad kõige sagedamini esimeseks koduks kõige taskukohasema korteri,“ selgitas ta. „Samas kui noor inimene ostab oma võimaluste piires kodu, teeb ta juba sellega investeeringu tulevikku. Kui on oodata perelisa ja tekib vajadus suurema elamise järele, saab esimese kodu alati maha müüa ja sellest saadud raha juba oma unelmate kodusse investeerida,“ ütles Raadik.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!