Madalad intressid hoiavad kinnisvara hinnad üleval

ÄripaevMadalad laenuintressid võivad kinnisvara hindasid jätkuvalt kõrgel hoida, ütles kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark.

Global Property Guide andmetel jõudis Tallinna kinnisvara hind esimeses kvartalis maailmatasemete tippu, kasvades keskmiselt 20%. Sellest rohkem tõusis 45 riigi seast kinnisvarahinnad rohkem vaid Dubais, kus hinnad kasvasid 32%. Ülejäänud riigid jäid hinnakasvule pea poole võrra alla.

„Mis siis? Mis see edetabel näitab?“ küsis kinnisvaraspetsialist Tõnu ToomparkTallinna pea maailma kõige kõrgema kinnisvara hindade kasvu kohta.

„Kinnisvaraäri on niivõrd inertne, et kui ühel päeval ollakse edetabeli eespool, järgmisel korral aga tagumises otsas, siis see ei näita iseenesest suurt midagi,“ rääkis ta, lisades, et tema isiklikult võrdlusi tõsiselt ei võtaks.

Sellegipoolest nentis Toompark, et viimase aja Tallinna kinnisvarahinnad on siiski muret tekitanud. 15-20% hinnakasvu on liiga kiire. Hindade keskmisest palgast 2-3 korda kiirem kasv pole Toompargi sõnul aga jätkusuutlik.

„Olen sama rauda pea aasta aega tagunud ja tundub, et hinnaõus ongi pidurduma hakanud,“ ütles ta. Näiteks kasvasid tema sõnul kinnisvara hinnad teise kvartali eelmise aasta sama ajaga võrreldes 15%, kuid selle aasta esimese kvartaliga võrreldes on hinnad peaaegu protsendi võrra allapoole läinud. „Praegu on selgelt turul toimumas pöördehetk,“ ütles ta.

Kas senine kiire hinnatõus asendub kiire langusega, stabiliseerumise või pidurdumisega on Toompargi sõnul kindlalt näha paari aasta pärast.

Toompark lisas, et kinnisvaraturul on pakkumiste arv suurenema hakanud. „Pea iga päev tuleb uudiseid uutest arendusprojektidest Tallinnas, ka vanemaid kortereid pannakse rohkem müüki kui aasta tagasi,“ ütles ta. See viitab Toompargi sõnul hindade pidurdumisele. Hindu hoiavad üleval aga madalad intressid, mis toob jõuliselt, aasta varasemaga võrreldes paarikümne protsendi võrra juurde laenukäivet.

Eliisa Matsalu

https://www.aripaev.ee/uudised/2014/06/18/madalad-intressid-hoiavad-kinnisvara-hinnad-uleval

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 9 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.12.2021 Kuidas korteriühistus võlglastega hakkama saada?