Merko Ehituse müügitulu ja kasum jätkasid kolmandas kvartalis kasvu

MerkoMerko Ehituse müügitulu oli kolmandas kvartalis 115 miljonit ja 9 kuu lõikes 299 miljonit eurot. Kontserni kolmanda kvartali puhaskasum kasvas 5,6 miljoni ja 9 kuu puhaskasum 12,3 miljoni euroni. Merko Ehitus on tänavu käivitanud Baltikumis üheksa uut korteriarendusprojekti kokku 840 korteriga, millest 550 asub Vilniuses.

„Kontserni müügitulu kasv kolmandas kvartalis ja 9 kuu lõikes oli ootuspärane, arvestades viimasel paaril aastal sõlmitud ehituslepingute mahtu ja töös olevaid suuri ehitusprojekte. Balti riikide ehitusturul on jätkunud sisendhindade kallinemine ning keeruline on leida kiirete ehitusgraafikute täitmiseks vajalikku ehitusvõimekust. Praeguses turukeskkonnas ei ole ehitusmahtude kasv eesmärk omaette, kui see halvendab riskiprofiili. Oluline on tegutseda kasumlikult,“ kommenteeris kontserni majandustulemusi AS Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trink.

Kontserni ettevõtete poolt 9 kuuga sõlmitud uute ehituslepingute maht on väiksem kui teostatud tööde maht ning ehituslepingute portfell tervikuna on kahanenud neli kvartalit järjest. See ilmselt mõjutab ka kontserni tulevasi ehitusmahtusid. „Ehitusturgu mõjutab oluliselt hinnatõus ja ehitusvõimekuse nappus, mis lükkab tellijate ehitusprojektide algust edasi, kuna eelarves ei ole selleks vahendeid või ei suuda nad oma arendusprojektide lõppkliendilt rohkem raha küsida“, märkis Andres Trink. 2018. aasta 9 kuuga sõlmis kontsern uusi lepinguid kogumahus 157,0 miljonit eurot, sealhulgas Riias Lidl logistikakeskuse, Vilniuses Quadrum büroohoone ja kahe kooli ning Eestis Kiini ja Harku alajaamade ehituseks. Seisuga 30.09.2018 oli Merko Ehituse kontserni lepingute portfell 239,4 miljonit eurot.

Merko Ehitus investeerib jätkuvalt korteriarenduse valdkonda. Tänavu 9 kuuga on kontsern andnud korteriostjatele Baltikumis üle 255 uut korterit ning käivitanud 9 uut arendusprojekti kokku 840 korteriga, sealhulgas 550 korterit Vilniuses. Suurematena saab välja tuua Uus-Veerenni ja Pikaliiva elukeskkonnad Tallinnas ning Vilneles slenis ja Rinktinės Urban arendusprojektid Vilniuses. Kuivõrd osa arendustest valmib 2020. aastal, kajastub vastavate korterite müük ka kontserni tulemustes ülejärgmisel aastal.

„Balti riikide pealinnade korteriturgu toetab majanduskasv, kiire palgakasv ja madalad intressid. Tallinnas ja Vilniuses on uute korterite hinnad tõusnud, samas kui hiljuti valminud ja peatselt valmivate korterite üldarv on suur ning ostjate valikuvõimalused on avardunud. Kõigi arenduste puhul, aga eriti kallimas hinnasegmendis, on üha olulisem arendusprojekti kvaliteet, rajatav elukeskkond ning tugevus ja usaldusväärsus. Arvestades viimaste aastate madalat tehinguaktiivsust Riia korteritul ja paranevaid makromajanduslikke näitajaid, on sealne kasvupotentsiaal hea,“ kommenteeris Andres Trink.

Merko Ehituse 2018. aasta kolmanda kvartali müügitulu oli 115,1 miljonit eurot (III kvartal 2017: 86,0 mln eurot) ja 9 kuu müügitulu 298,8 miljonit eurot (9 kuud 2017: 214,8 mln eurot, kasv 39,1%). Väljaspool Eestit teenitud 9 kuu müügitulu osakaal oli 51,5% (9 kuud 2017: 35,8%). Kontserni kolmanda kvartali EBITDA oli 6,2 miljonit ja 9 kuu oma 14,3 miljonit eurot. Kontserni kolmanda kvartali puhaskasum oli 5,6 miljonit eurot (III kvartal 2017: 3,4 mln eurot) ja 9 kuu puhaskasum 12,3 miljonit eurot (9 kuud 2017: 6,6 mln eurot, kasv 87,6%).

2018. aasta 9 kuuga müüs kontsern 255 korterit, sh 47 korterit ühisprojektis. Kolmandas kvartalis müüs kontsern 87 korterit, sh 13 korterit ühisprojektis. Tänavu on kontsern investeerinud käivitatud ja juba töös olevatesse arendus­projektidesse 22 miljonit eurot.

Kolmandas kvartalis olid Merko suuremad töös olevad objektid Eestis T1 Mall of Tallinn kaubanduskeskus, Maakri Kvartal, Öpiku Ärihoone B-maja, Tallinki büroohoone, Hiina Rahvavabariigi Suursaatkonna residents, Viimsi riigigümnaasium, Toom-Kuninga 21 korterelamu, Tartu mnt 80 büroohoone I etapp, Tsirguliina 330kV alajaama renoveerimistööd ja Hundipea sadama rekonstrueerimis- ning süvendustööd. Lätis olid suuremate objektidena kolmandas kvartalis ehituses Akropole multifunktsionaalne keskus, Alfa kaubanduskeskus, Z‑Towers kompleks ja Lidl logistikakeskus Riias ning Ventspilsi muusikakool ja kontserdihall. Vilniuses olid suuremad töös olevad objektid Hotel Neringa, Quadrum büroohoone, kortermajade kompleks altiniu Namai kvartalis ning kaks koolihoonet.

AS Merko Ehitus kontserni kuuluvad Eesti juhtiv ehitusettevõte AS Merko Ehitus Eesti, Läti turule keskendunud SIA Merks, turul tegutsev UAB Merko Statyba, Norra ehitusettevõte Peritus Entreprenør AS ning kontserni kinnisvaraarenduse äriüksus koos kinnisvara omavate äriühingutega. 2017. aasta lõpu seisuga andis kontsern tööd 757 inimesele ning ettevõtte 2017. aasta müügitulu oli 317,6 miljonit eurot.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC