Mis hakkab uuel aastal kinnisvaraturul juhtuma?

Adaur Grupi kinnisvara­konsultant Tõnu Toompark:

Läinud aasta oli elamispindade turul hea, kuid mitte lootusetu. Liiga kiiresti kasvanud elamispindade hinnad trügisid kõrgustesse, kust mõningane allatulek on paratamatus. Seda ennekõike nõudluse kadumise tõttu, sest ostjatele käib praegune hinnatase üle jõu.

Tahame või ei taha, aga paratamatult mõjutab kinnisvaraturgu ja kogu majandust idas toimuv. See süstib inimestesse ebakindlust, mis omakorda on tegur tehingute tegemise edasilükkamiseks.

Tallinna korteriturult võib eelkõige kõrgele kerkinud hindade tõttu oodata mõningast jahtumist. See tähendab tehingute arvu vähenemist ja hindade allapoole korrigeerimist. Tallinna hinnalanguse ülemine piir võiks jääda 10% juurde. Tartu tehingute arv on langenud rohkem ja ostjate turule tagasi peibutamiseks tuleb pakkuda suuremat soodustust.

Muudes linnades-valdades on elu ses mõttes rahulikum, et suurt hinnatõusu, mis oleks kinnisvara kättesaamatusse kõrgusesse tõstnud, ei ole olnud. Seega pole ka otsest vajadust hindu langetada. Küll näitavad Tallinna ja Tartu trendid ette, mis omal määral paratamatult provintsi kanduvad.

Väikelinnade kinnisvaraturu kohta prognooside tegemine ei ole tänuväärt tegevus, sest üksikute tehingutega asulate turg on niivõrd sõltuvuses pimedast juhusest, et selle prognoosimisel peab kristallkuul varuks olema.

Elamispindade ostu-müügi­turu trende arvestades võib arvata, et nii mõnigi korterimüüja ei lepi madala hinnaga. Müümise asemel paneb selline vara omanik korteri üüriturule. See tähendab, et uuel aastal võiksime näha pakkumise kasvu ja see mõjutab üürihindu – eelkõige hoiab üürihinnad paigal. Üürihindade langust on raske prognoosida, sest ostu-müügiturust erinevalt ei ole üüriturul ülepakkumist, mis hindu alla suruks.

Allikas: http://arileht.delfi.ee/news/uudised/mis-hakkab-uuel-aastal-kinnisvaraturul-juhtuma?id=70396053

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 1 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!