Nõuanded koduostjale: kas eluasemelaenu intressimäära tasub fikseerida või leppida muutuva intressimääraga?

Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste koduKäsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark annab nõu koduostmise teemadel.

On tavapärane, et ajajooksul kas või ainuüksi inflatsiooni tõttu aja jooksul inimeste kasvavad. Tore, kui seda kasvu kiirendab näiteks edasiminek karjääriredelil. Nii on laenu tagasimaksmine tavapäraselt kõige keerulisem laenuperioodi alguses. Seda eriti juhul, kui on võetud võimete viimasel piiril.

Ajapikku võiks laenumakse palgatõusu ja inflatsiooni tõttu leeveneda. Seetõttu pakub intressimäära fikseerimine laenuvõtjale vajalikku turvalisust eelkõige laenuperioodi alguses. Laenuperioodi alguses on ka vähemtõenäoline eluaseme müümise vajadus ja sellest tulenev laenulepingu ootamatu lõpetamise vajadus. Fikseeritud intressimäära puhul kaasneb laenulepingu lõpetamisega laenuvõtja jaoks täiendav kulu.

Laenu tasub fikseerida ka juhul, kui laenaja usub täie veendumusega, et fikseeringu perioodil on baasintressimäär tõusmas. Siin peab laenuvõtja muidugi teadma, et pankuridki teevad oma prognoose. Selles mängus laenuvõtjal võitjaks jääda on pigem õnnelik juhus kui raudne reegel.

Enamasti ei tasu intressimäära fikseerida olukorras, kus laenumakse ei ole laenuvõtja jaoks koormavalt suur ja makse suuruse püsimise kindlus ei ole laenuvõtja jaoks väga oluline. On ju tavapärane, et riskivõtjatele jagub enam šampanjat. Intressimäära muutuse riski võtmine tähendab tavapäraselt ehk enam kõikuvat laenumakse suurust, kuid on laenuvõtjale lõppkokkuvõttes rahaliselt siiski soodsam.

Intressimäära fikseerimist ei tasu ette võtta olukorras, kus laenuvõtja planeerib koduvahetust ehk olemasoleva eluasemelaenu ennetähtaegset lõpetamist. Fikseeritud intressimääraga eluasemelaenu lepingu lõpetamine on oluliselt kallim kui muutuva intressimääraga laenulepingu lõpetamine.


Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkLoe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE”, mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.


Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

29 − = 25

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.05.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine