Pindi Kinnisvara: turuinfo 03/2011

Pindi KinnisvaraPindi Indeks +4,2%, tehingute arv kasvutrendis

Pindi Indeks tõusis märtsis 4,2% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 751,9 eurot (11 765 kr) ruutmeetri kohta. Veebruaris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 721,7 eur/m² (11 292 kr/m²). Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 46,2% protsendiga.

Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 eur/m² ehk 9 766,4 kr/²) on Pindi Indeks 20,5% protsendi võrra kõrgemal.

Kui veebruaris tehti antud linnades 627 korteriomandi tehingut, siis märtsis aktiivsus tõusis, kasvades 743 tehinguni. Aprillis-mais on oodata turu veelgi suuremat elavnemist, kuna ostuhuvi on üha kasvav.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi seitsmeaastase ajaloo.

Pakkumiste arv kasvuteel

Talvine vähene tehingute arv on mõnevõrra suurendanud pakkumiste arvu (keskmiselt ca 10% võrra), kuid kevadine suurem tehinguaktiivsus tasandab selle ilmselt mõne kuu jooksul ära.

Paremini lähevad kaubaks renoveeritud ja uued elamispinnad, tugev konkurents on aga jätkuvalt paneelmajakorterite müüjate vahel. Praegune, kriisijärgse perioodi ostja on keskmisest kõrgema sissetulekuga, mistõttu kehvema asukohaga, halvemas seisukorras ja ühetaolistele varadele on ostja leidmine keeruline ning ainsaks argumentiks on madal hind.

Suuremad kommertspangad on alustanud üle aastate argessiivseid kodulaenukampaaniaid ning sellega kaasnevad soodustused muudavad eluasemelaenu vastuvõetavamaks ka sellele sihtgrupile, kes siiani on pigem loobunud laenutoodetest. Kindlasti avaldab see teatavat mõju ka tehingute arvule.

Rahva usaldus kõrgel

Märtsis tarbijate kindlustunde indikaator taas tõusis, jäädes tasemele -1. Olgu ära märgitud, et plussis oli indikaator vaid buumiperioodil!

Madal kinnisvarahind hoiab ostujõudu kõrgel

Keskmist palka teeniv tallinlane saab olemasolevatel finantseerimistingimustel soetada endale Tallinna keskmist elamispinda maksimaalselt 77 ruutmeetrit, tartlaste ja pärnakate ostuvõimekus on vastavalt 73 ja 77 ruutmeetrit.

Kinnisvarahindade „põhja“ perioodil ületas ostujõud suurtes linnades 80 m² künnise.

Meenutuseks- buumi tipul 2007. aasta alguses piirdus ostuvõimekus suuremates linnades ca 30 ruutmeetriga.

Antud analüüsis on arvesse võetud piirkondade keskmisi palkasid, piirkonna keskmise elamispinna ruutmeetrihinda ning analüüsitaval perioodil kehtinud pankadepoolseid finansteerimistingimusi.

Lae alla turuinfo fail: Pindi Kinnisvara turuinfo: 2011 märts

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

13 − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!