Rahandusministeerium: Hindade langus suurenes oktoobris

RahandusministeeriumStatistikaameti andmetel langesid hinnad oktoobris eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes suurenes tarbijahindade langus 1,5 protsendini. Euroalal püsis hinnalangus 0,3 protsendil – teenuste hinnatõusu pidurdumist tasakaalustas toidu mõningane kallinemine.  

Hinnalangus on Eestis nüüdseks kestnud seitse kuud. Kui paar kuud tagasi võis oodata, et sügisel peaks hindade langus järk-järgult pidurduma hakkama, siis COVIDi teise laine valguses pole seda toimunud. Hindu survestab kriisi käigus tugevamalt pihta saanud tegevusalade käekäik. Lisaks põhjustasid oktoobris hinnalanguse ajutise süvenemise erinevad sooduskampaaniad nii toidule kui tööstuskaupadele.

COVIDist rohkem mõjutatud sektoritest on tehingumahud kinnisvaraturul jõudnud pea aastataguse tasemeni ja selle taustal on ka üürihinnad osaliselt taastunud. Sügisese madalhooaja saabudes on tunduvalt kehvem olukord reisijateveos ja majutuses. Lennukipiletid olid oktoobris pea 40 protsenti odavamad kui aasta tagasi. Osalt on suure odavnemise taga sügisene koolivaheaeg kui suure nõudluse tõttu on piletid tavapärasest kallimad, mida aga seekord koroona tõttu ei juhtunud. Hotellide hinnad on reisimispiirangute ja välisturistide vähesuse tõttu langenud pea viiendiku.

Toorainetest on kriisile tundlikumad nafta hinnad, mis on viimastel kuudel olnud kolmandiku madalamad aastatagusega võrreldes. Lisaks kütusehindadele hoiab energiahindu meil languses soodsam börsielekter. Seevastu on toidutoorme hinnad välisturgudel kevadiselt madaltasemelt tugevnenud nõudluse tõttu kiirelt taastunud ning on nüüdseks jõudnud aasta alguse ehk kriisieelsele tasemele. Toidu hinnaarengud välisturgudel jõuavad meile mõningase viitajaga. Oktoobris mõjutasid toidu ja alkoholi hindu suuremal määral sooduskampaaniad.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.12.2022 Kinnisvaraturu ülevaade 2022 IV kvartal