RE/MAX: Kristiine linnaosa kinnisvaraturg 03/2009

IllustratsioonJärgneva ülevaate autorid on
Heikko Saarmaa, RE/MAX maakler
Margus Jõgeva, RE/MAX maakler

Kinnisvarapakkumised. Kristiine linnaosas oli märtsis 2009. a. portaali KV.EE andmetel 607 korteripakkumist. Samas suurusjärgus on pakkumiste arv püsinud alates 2008. a. algusest olemata seejuures oluliselt suurenenud või vähenenud.

Pakkumiste keskmine ruutmeetrihind oli märtsis 21 800 kr/m2 ehk 22% madalam kui aasta tagasi. Pakkumishindade tipp Kristiine linnaosas oli märts 2007, mil keskmine korteri pakkumishind oli 30 200 kr/m2.

Korteriomanditehingud. Kristiine linnaosa korteriomanditehingute arv langes märtsis 2009. a. 19 tehinguni. Samal tasemel on tehingute arv olnud viimased neli kuud. Viimase 12 kuu keskmine korteriomanditehingute arv Kristiine linnaosas on olnud 35 tehingut kuus. Seega on jätkuv langus märkimisväärne.

Korteriomanditehingute keskmine hind on märtsiks langenud 13 700 kroonini ehk samale tasemele, kus hind oli 4 aastat tagasi märtsis 2005. Tehinguhindade aastane langus on Kristiines olnud 37%.

Tehingute eduka läbiviimise peamiseks takistuseks on suur vahe kinnisvaramüüjate ja -ostjate hinnaootuste vahel. Nii on portaali KV.EE pakkumisi ja Maa-ameti reaalseid tehinguhindu võrreldes müüjate ja ostjate ootsuste vahe numbrilises vääringus 8 000 kr/m2.

Eramuturg. Analoogselt korteriturule valitseb ka eramuturul vaikelu. Kristiine linnaosas oli KV.EE andmetel 81 eramupakkumist keskmise hinnaga 18 200 kr/m2. Tehinguid eramutega on Kristiine linnaosas tehtud 2009. a. I kvartali jooksul vaid 2.

Korterite uusarenduse turg. Kristiine uute korterelamute turul on olukord samuti vaikne. Aasta esimese kolme kuuga on müüdud kokku 9 korterit, millest enamus on müünud Merko Ehitus.

Uute korterelamute keskmiseks pakkumishinnaks on Kristiine linnaosas 28 800 kr/m2, mis ületab märgatavalt nii uute ja vanade korterite keskmist pakkumishinda, kui mitmekordselt keskmist tehinguhinda.

Prognoos. Tulenevalt madalast tarbijakindlusest ja puudulikust pankadepoolsest finantseerimisest võib prognoosida, et tehingute arv ja keskmised hinnad jätkavad nii Eestis tervikuna kui Kristiine linnaosas langemist.

See siiski ei tähenda, et ostusoovi korral on mõistlik alati oodata. Sobiva pakkumise puhul tasub mõistliku hinna ja muude tingimuste puhul alati tehing teha, sest vastasel korral on oht, et sobiv pakkumine turult kaob.

Korteriomanditehingute arv (vasakul) ja keskmine hind, kr/m2 (paremal) Kristiine linnaosas (andmed: Maa-amet)

Korteriomanditehingute arv (vasakul) ja keskmine hind, kr/m2 (paremal) Kristiine linnaosas (andmed: Maa-amet)

Portaali KV.EE korteripakkumiste arv (vasakul) ja pakkumishind, kr/m2 (paremal) Kristiine linnaosas

Portaali KV.EE korteripakkumiste arv (vasakul) ja pakkumishind, kr/m2 (paremal) Kristiine linnaosas

Käesoleva ülevaate edastas RE/MAX Professionals.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 3 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.12.2021 Kuidas korteriühistus võlglastega hakkama saada?