Riik loodab üüriturult kuni kaheksa miljonit eurot juurde saada

Eesti PäevalehtLisaraha loodetakse saada, lubades üürile andjatel üüritulult 20% kulusid maha arvata.

Sel aastal kehtima hakanud seadusemuudatuse eesmärk on muuta eluruumide üüriturg läbipaistvamaks, vähendada üürilepingutega seotud vaidlusi ja suurendada maksutulu. Lihtsustatult öeldes soovib maksuamet motiveerida neid, kes seni üürisid oma eluruume välja n-ö mustalt. Kaudse hinnangu järgi jääb riigil praegu üüritulult saamata üle 10 miljoni euro, millest 7–8 miljonit tahetakse kätte saada.

Maksuameti hinnangul maksavad inimesed meelsamini makse siis, kui see on lihtne.

Seejuures deklareeris 2014. aastal üüri- või renditulu 5246 inimest kokku 12,5 miljoni euro eest ehk 37% rohkem kui aasta varem – seda igasuguse maksuleevenduseta.

„Üüritulu maksustamise muudatused kahandavad küll maksustatavat tulu, kuid samal ajal peaksid rohkem motiveerima inimesi saadavat üüritulu deklareerima. Mahaarvamise eesmärk on võtta arvesse, et tulu saades peab üürileandja kandma ka renoveerimis- ja korrashoiukulusid,” selgitas rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov.

Tõestama ei pea

Kulude tegelikust suurusest olenemata ei pea maksuametile kuludokumente esitama. Maksuameti hinnangul maksavad inimesed meelsamini makse siis, kui see on lihtne. Ent edaspidi on tuludeklaratsioonis nõutav üüritulu saamise või mittesaamise kinnitus.

Kui korteri üür on 100 eurot kuus, on maksuleevenduse mõju kõigest 48 eurot aastas.

Kui üüritulu oleks 400 eurot kuus ehk 4800 eurot aastas, oleks rahaline võit, mis inimesele seadusemuudatusega tekib, 192 eurot aastas. On kaheldav, kas sellest summast piisab, et panna inimene üüritulu kohta riigile aru andma.

„Kui korteri üür on näiteks 100 eurot kuus ehk 1200 eurot aastas, on maksuleevenduse mõju kõigest 48 eurot aastas,” märkis kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

Kinnisvarafirmade liit, maksumaksjate liit ja omanike keskliit on esitanud julge idee, et elamispindade üürileandmine võiks eraisikust üürileandja jaoks olla sootuks tulumaksuvaba. Jegorovi sõnul ei ole ministeerium ühe konkreetse tululiigi täielikku maksuvabastust kunagi arutanud.

Ülempiiri pole

Seadusemuudatus

Selle aasta algusest jõustunud seadusemuudatus võimaldab eluruumi üürilepingu alusel saadud üürist üürimisega seotud kulude katteks tuludeklaratsioonis maha arvata 20%. Mahaarvamist saab teha ainult eluruumi üürilepingu alusel saadud üürist. Mahaarvamine toimub tuludeklaratsioonis, mistõttu ei ole seda võimalik kasutada tuludeklaratsiooni esitamata.

Mahaarvamine tehakse kulude kohta, mis on seotud dokumentaalse tõendita üürimisega. Seega ei sõltu see reaalsetest kulutustest ja katab ka eluruumi amortisatsiooni komponenti.Mahaarvamisel puudub summaline ülempiir.

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/riik-loodab-uuriturult-kuni-kaheksa-miljonit-eurot-juurde-saada?id=73381617

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

9 + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!