Spekulandid loobuvad varakult kokku ahnitsetud kinnisvarast

Ajalukku on läinud need ajad, mil suvaline kinnisvara haarati lennult ja hulgakaupa.

Tallinnas on kerget vaheltkasu lootvad vahendajad hakanud lepingutest loobuma, mis tähendab neile eellepinguga tehtud ettemaksu kaotamist. Ollakse pigem nõus 100 000-300 000 krooni kahjumit kandma, kui ostma korterit välja vähese lootusega seda edasi müüa.

Kinnisvaraturul on tekkinud olukord, mida võrreldakse kolme-nelja aasta taguse ajaga ja mil nädalas tehakse üks-kaks tehingut ühe suure arendusprojekti kohta. Tallinna ümbruse kinnisvaramüük on jäänud seisma, näiteks YIT ei ehita praegu Keilas lõpuni kahte korterelamut, vaid konserveerib need. “Me teeme osaliselt valmis, kuid kuhumaani, seda veel ei tea,” ütles Tõnu Toompark YIT Ehitusest. Turu üldise olukorra kohta ütles Toompark, et Tallinnast väljas ootab klient madalamat hinda, kuid ehitus on seal transpordikulude tõttu isegi kallim.

Rotermann Eesti OÜ müügijuht Anne Luik on optimistlik. “Me hakkame ehitama kortereid vanadesse paekivist tehasehoonetesse ja nende hinnad algavad 100 000 kroonist ruutmeeter,“ ütles Luik.

“Ma olen kindel, et Tallinna vanalinnas ja mujal eksklusiivsetes kohtades korterite hinnad veel tõusevad. Meil on palju ostjaid välismaalt, kes eeldavad, et Tallinna kesklinna hinnatase läheneb tulevikus vältimatult Helsingi tasemele,” lisas Luik.

Klient on kuningas

Otseselt suurt hinnalangust ei prognoosi keegi, kuid klient on taas muutunud kuningaks, kelle eest on arendajad nõus palju ära tegema ja isegi kingitusi jagama.

Samas on Tallinnas ikkagi korterite puudus.

On tekkinud veel üks fenomen – kett- või plokktehingud, kus korteri ostu taga on mitu inimest. Korteri ostja peab oma vana elamispinna müüma, mille ostja omakorda peab samuti midagi müüma jne. Pangad nõuavad enne uue korteri ostu aga vana müügitehingu sõlmimist ja alles siis annavad uue ostuks raha. Kui üks keti lüli “puruneb“, kukub kogu süsteem kokku.

Notari juurde pääseb nädalaga

Võrreldes aprilliga on ooteajad notarite juurde pääsemiseks vähemalt kaks või isegi rohkem kordi lühenenud, ütles notarite koja jurist Eve Strang. Kui aprillis oli ooteaeg tehingu tõestamiseks Tallinnas umbes kaks nädalat, siis praegu on võimalik tehingu vormistamiseks aegu saada isegi lühema aja jooksul kui nädal.

Notari tehtavad toimingud jagunevad üldjoontes kolmeks: tehingute tõestamised, pärimisasjade lahendamised ning allkirjade, ärakirjade jms kinnitamised.

Eelmise aasta statistika põhjal moodustasid kõik tehingute tõestamised notari tehtud toimingutest 23%. Sellest moodustasid kinnisvaraga seotud tehingute tõestamised u 65%. Anu Ojasalu

Artikli autor on Vallo Toomet, EPL. Artikkel on avaldatud 06.07.2007 väljaandes Eesti Päevaleht – http://www.epl.ee/artikkel/392194

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

11.10.2022 Kinnisvara arendusprojekti juhtimine