Statistika: anomaalia kinnisvaraturul – kinnisvara väärtus tõuseb, tehingute keskmine hind langeb

Tõnu Toompark2020 III kvartalis oli oli Tallinna korteritehingute keskmine hind Maa-ameti andmetel 2077 €/m². Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kerkis tehingute keskmine hind 5,8%. Eelmise kvartaliga võrreldes oli hind 1% madalamal. Seega võiks justkui tõdeda, et korterite väärtus  2020 III kvartalis võrreldes kvartal varasemaga vähenes. Asjad aga olid hoopis vastupidised.

Korteritehingute keskmine hind annab ülevaate nende korterite hindadest, millega tehinguid on tehtud. Keskmist hinda mõjutab seega, kas tehingute struktuuris muutub uute ja vanade ja/või kallimate ja odavamate korterite osakaal.

Ühe võimaluse võrrelda enam-vähem samaväärsete korterite hinnamuutust on vaadata korterite valmimist ehk esmakasutusaastat. See annab avalõigus toodust sootuks teistsuguse pildi.

2020 I kvartalis olid Tallinna korterite hinnad esmakasutusaasta alusel vaadelduna kõigi aegade kõige kõrgemal tasemel.

2020 II kvartalis langesid korterite hinnad kõikides vanuseklassides. Ainus erand oli vanuseklass 2001.-2010. a valminud korterid. Hinnalanguse ilmselge põhjus oli majandusele ja kinnisvaraturule tekitatud šokk, mille põhjus oli koroona.

2020 III kvartalis tõusid korterite tehinguhinnad kõikides vanuseklassides. Jälle olid erandiks 2001.-2010. a valminud korterid, kus tehingute hind tuli hoopis mõnevõrra alla. Üldise hinnatõusu tagamaa oli seekord koroona-šokist ülesaamine ja selles tulenenud tehingute arvu ja hindade taastumine.

Niisiis nägime olukorda, kus 2020 II kvartalis kõikides vanuseklassides korteritehingute hind langes, aga turu keskmine tehingute hind tõusus. 2020 III kvartalis nägime vastupidist olukorda, kus kõikides vanuseklassides tehingute hind tõusis, kuid kogu turu keskmine langes.

Tallinn: Korteritehingute hind esmakasutusaasta alusel, €/m²

Tallinn: Korteritehingute hind esmakasutusaasta alusel, €/m²

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

*

+ 48 = 49

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

19.05.2022 Kasutusluba ja selle taotlemine