Statistika: Elamispindade rahaline käive SKT suhtes on üle ajaloolise keskmise

Tõnu Toompark

2021 I kvartalis moodustas nelja varasema kvartali elamispindade ostu-müügitehingute käive 9,5% nelja varasema kvartali sisemajanduse kogutoodangust. 2008. aastast algavast perioodist alates on ajalooline näitaja keskmine olnud 7,7%.

Selle bassilt võib anda hinnangu, et elamispindade ostu-müügiturg on väga aktiivne, sest käive ületab oluliselt ajaloolist keskmist. Samuti võib anda hinnangu, et elamispindade turu pikema tervise huvides oleks parem pigem tehingute käibe vähenemine kui suurenemine.

Elamispindade viimaste kvartalite rahalise käibe taga ei ole olnud niivõrd kõrge tehingute arv. Tehingute käive on rohkem kasvanud kinnisvara kallinemise ehk hinnatõusu tõttu. Hinnad omakorda on kerkinud, sest kinnisvara pakkumine ei ole suutnud nõudlusega sammu pidada. Pakkumise puudujääk tugeva nõudluse tingimustes on hindu üles kruvinud.

Elamispindade tehingute käive SKTst, %

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

17.-19.01.2023 Kinnisvara ABC