Statistika: eraisikute laenukoormus pöördub tõusule

Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜEraisikute laenukoormus on nüüdseks lõpetanud languse ja asunud taas tõusuteele. Eraisikulaenude, st eluasemelaenude ja tarbimislaenude jäägi suhe sisemajanduse kogutoodangusse oli 2015. aasta lõpul 35,8%.

Aasta varem ehk 2014. a lõpul oli laenukoormuse näitaja 35,3%. Võrdlusena olgu toodud, et 2009. aastal oli laenukoormus kinnisvarabuumi inertsist ja majanduslangusest tingituna märksa kõrgemal 53% tasemel, millest jääme täna oluliselt allapoole.

Laenukoormuse languse kasvuks pöördumine ei ole hetkel iseenesest ohumärk. Seda põhjusel, et eraisikud teenindavad laene palga arvelt. Palgad aga on jätkuvas tõusus ja seda seni veel kiiremas tempos, kui kerkib laenujääk.

Siit tulevad ka valdavad hinnangud, et laenuturg ja eraisikute laenukoormus on tegurid, mis elamispindade turgu ei piira. Pangad väljastavad eluasemelaene nõudlust arvestades piisavalt, kuid siiski mõõdukalt vältides laenude andmist liiga riskantsetele kliendigruppidele.

Eraisikulaenude ja eluasemelaenude jääk SKTst, %

Eraisikulaenude ja eluasemelaenude jääk SKTst, %

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@adaur.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 1 = 1

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!