Statistika: Eluasemelaenude käibe kasv on aeglustunud

Tõnu Toompark2019 I kvartalis väljastasid Eestis tegutsevad pangad Eesti panga andmetel uusi eluasemelaene 294 miljoni euro väärtuses. See kasvatas tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude jäägi 7,7 miljardi euro peale.

Eluasemelaenude väljastamine püsib kõrge elamispindade tehingute arvu toel suur. Tänavune esimese kvartali laenukäive ületas aastatagust 6,3%. Laenukäibe kasv on viimase aasta jooksul mõnevõrra aeglustunud.

Laenukäibe kõrval kasvab üsna kiiresti eluasemelaenude jääk ehk laenude maht, mida koduostjad jooksvalt tagasi maksavad. Tänavune esimese kvartali laenujääk oli eelmisest aastast 7,1% kõrgemal. Laenudjäägi kasv on vastupidiselt laenukäibe kasvule viimastel aastatel järjest kiirenenud.

Laenujäägi ehk laenukoormuse kasv ei ole kinnisvaraturu ohumärk, sest laenujäägi kasvuga samaväärsel määral või isegi mõnevõrra kiiremini on kasvanud nii sisemajanduse kogutoodang kui eraisikute teenitav palkade summa.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

04.-12.10.2022 Kinnisvara täiendkoolitus