Statistika: eluasemelaenude käibekasv võtab hoogu maha

Tõnu ToomparkEesti panga andmetel oli 2018 I kvartali lõpu seisuga tagasimaksmisel olevate eluasemelaenude maht ehk eluasemelaenude jääk 7,2 miljardit eurot. Aastaga on laenujääk kasvanud 6,7%.

Eluasemelaenude käive oli ehk uusi laene väljastati 2018 I kvartalis 276 miljoni euro väärtuses. Ka eluasemelaenude käive kerkis aastaga 6,7%.

Eluasemelaenude turg on jätkuvalt aktiivne. Laenude käibe ja jäägi kasvu taga on aktiivne kinnisvaraturg. Kinnisvaraturu suurim ja olulisim mõjutaja on omakorda Tallinna uute korterite arendusturg, kus projekte kerkib üksjagu palju.

Laenude jääk kasvab tempokalt, laenude käibekasv on 2018. a alguses siiski hoo pisut maha võtnud. Igal juhul peab mainima, et kinnisvaraturul ei toimu n-ö ülefinantseerimist analoogselt näiteks 2005.-2007. aastatele, mil suur laenukäive tekitas elamispindade hinnamulli. Tänane finantseerimine on tasemel, mis ei ole nõudlusele liigset hoogu andnud ega pannud elamispindade väärtust kasvama kiiremini keskmise palga kasvust.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

60 + = 62

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!