Statistika: eluruumide valmimise suurem laine hakkab vaikselt mööda saama

Tõnu Toompark

2023 II kvartalis sai statistikaameti andmetel Eestis kasutusloa 581 elamut koku 2113 eluruumiga. Aastatagusega võrreldes on valminud elamute arv kasvanud 45% ja valminud eluruumide arv suurenenud 12%. Kasutusloa saanud korterelamute arv kerkis aastaga 19% ja korterlamutes asuvate eluruumide arv vähenes 3%.

Eluruumide valmimise kasvu taga 2023. a majanduslikult keerukatel aegadel on aastatetagused otsused, mil elamuid hakati ehitama. 2020.-2021. a ja ka veel 2022. a algus olid ajad, mil uute korterite turul oli tõsine ostubuum. Suurte ostumahtude tagajärg oli üksjagu uusi korterelamuid ja muid elamuid, mis ehitusse läksid.

Nüüd on elamud ja eluruumid valmis saamas ja kasutuslubadeni jõudmas. Arvestusega, et ehitusmaterjalide kättesaadavuse ja ehitushindade kallinemise probleemid 2022. a tõstsid korterite müügihindu ja vähendasid müügimahte, läks vähem korterelamuid ehitusse. Nii on eluruumide ehitusliku valmimise ehk kasutuslubade väljastamise laine peatselt mööda saamas.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.09.2023 Kinnisvara müügikoolitus