Statistika: kas elamispindade arenduse finantseerimise vähenemine viib hinnad tõusule?

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark, Adaur Grupp OÜ / Kinnisvarakool OÜ pangad andsid 2015 II kvartalis eluasemete arendusprojektide finantseerimiseks 13,7 miljonit eurot. See kasvatas eluasemete arendusprojektide laenujäägi Eesti Panga andmetel 207 miljoni euro peale. Viimase aasta-pooleteise jooksul on laenukäive elamispindade arendamise sektorisse järk-järgult kasvanud. See siiski ei ole veel elamispindade arenduslaenude jääki püsivale tõusule viinud.

Edasised suundumused ei ole sedavõrd rõõmustavad. Eestis tegutsevad pangad on elamispindade arenduse finantseerimisele kriipsu peale tõmmanud või tõmbamas. See tähendab, et uute arendusprojektide jaoks laenude väljastamise sõel on muutunud eelnevate perioodide „tihedast“ praktiliselt selliseks, kus vaid üksikud suurarendajad suudavad pangast laenu välja rääkida.

Laenupakkumise vähenemine loob keskkonna, kus kõrge müügitempo tingimustes jõuab turule vähem uusi kortereid. Olemasolevate projektide jaoks on see pidu – väheneb, mis annab võimaluse sooduspakkumised lõpetada ja parimatel juhtudel isegi hakata hindu kõrgemale korrigeerima.

Laenud elamispindade arendamiseks

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC