Statistika: kasutusloa saanud eluruumide arv on vähenenud, kuid pöördumas tõusule

Tõnu Toompark

2021 IV kvartalis sai statistikaameti andmetel kasutusloa 1629 eluruumi. Kogu 2021. a jooksul valmis Eestis ehk sai kasutusloa 6735 eluruumi.

Eluruumide valmimine oli 2021. a väiksem kui aasta-kaks tagasi. Vähesema eluruumide valmimise tagamaa on 2020. a Eestit ja maailma tabanud koroona-kriis. Toonases teadmatuses loobusid arendajad ajutiselt uute projektide ehitusse panemisest. Ehitusega alustamiste edasilükkamine 2020. a on jätnud jälje eluruumide valmimisse 2021. aastal.

2021. a aluses oli eluruumide ehitamisega alustamine rekordiline. Eelmise aasta alguses alustatud ehitustegevus loob nüüdseks olukorra, kus hooned hakkavad valmis saama ehk kasutusloa etappi jõudma. Nii võib üsna kindlalt väita, et 2022 I poolaastal hakkab kasutusloa saanud eluruumide arv kasvama.

Võimalik muidugi, et kasutusloa vormistamise bürokraatia võtab aega. St ehituslikult valmivad hooned 2022 I poolaastal, kuid kasutuslubade statistikas peegeldub see alles 2022 II poolaastal.

Eluruumide valmimine tähendab, et hakatakse vormistama valminud eluruumide asjaõiguslepinguid. 2020. a koroona-kriis näitas, et isegi toonase kriisi kõige suurema teadmatuse tingimustes jäid väga üksikud sel ajal ehituslikult valminud korterite asjaõiguslepingud sõlmimata. Aeg näitab, kas Venemaa agressiooni tulemusel tekkiv kindlustunde vähenemine omab kinnisvaraturule tugevamat või nõrgemat mõju.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC