Statistika: korteritehingu maksumus palga suhtes on liiga kallis

Tõnu Toompark

Maa-ameti andmete põhjal oli 2022 IV kvartalis Tallinna keskmine korteritehing ~174 000 eurot. Tallinna keskmistes netopalkades maksti ühe keskmise korteritehingu eest 107 palka.

Ajalooline keskmine on olnud, et Tallinna keskmise korteritehingu eest makstakse keskeltläbi 86 netopalka. Nii võib öelda, et sissetuleku suhtes on korteritehingute maksumused mitte ainult kõrged, vaid lausa väga kõrged.

Arvesse tuleb muidugi võtta, et 2022. a teises pooles valmis hulk uusi kortereid, mis mh tehingustatistikasse jõudsid. Uued korterid on keskmisest kallimad ja see ajas proportsioonid ajutiselt paigast ära.

Siiski võib elamispindade asetleidva mõninga hinnalanguse ja keskmiste palkade kasvu tingimustes oodata, et keskmise tehignu maksumus netopalkades on eeloleva aasta jooksul lähenemas tasakaalu näitavale ajaloolisele keskmisele.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

12.12.2023 Eluruumi üürilepingu sõlmimine ja lõpetamine