Statistika: tööpuuduse kasv ei ole elamispindade turgu häirinud

Tõnu Toompark2020. a sügisene elamispindade turg on olnud aktiivne. See tähendab, et septembris-oktoobris-novembris  on korteritehingute arv ületanud aastatagust koroona-eelset taset. Nii võib öelda, et tööga hõivatute vähenemine elik töötute arvu suurenemine on elamispindade turust mööda läinud.

Statistikaameti andmetel oli Eestis 2020 III kvartalis 54 300 töötut ja tööga hõivatuid oli 652 700. Mõlemad näitajad on aastatagusega võrreldes olulisel määral negatiivsema suunas liikunud – tööga hõivatute arv on vähenenud 24 600 ja töötute arv suurenenud 26 600 inimese võrra.

Tööga hõivatute ehk palgasaajate vähenenemine peaks tähendama negatiivset mõju elamispindade ostunõudlusele. Kui pole palka ehk sissetulekut, ei saa ka uue kodu ostmisele mõelda.

Praktikas ei ole see lihtne loogika realiseerunud. Tehingute arv on sügisel olnud kõrge, tehingute hinnad püsivad paigal. Aasta alguses koroona tulles ennustatud hinnalangus ei ole tõeks osutunud.

Raske on üheselt välja tuua põhjuseid, miks koroona negatiivne mõju elamispindade turust mööda on läinud ega ose seda karvavõrdki häirinud.

Mõned põhjused võiksid olla kardetava inflatsiooni eest raha kinnisvarasse peitvad rikkad inimesed, kes on tehinguid tegemas. Samuti on aktiivsed üüriinvestorid ja seda isegi vaatamata allapoole tulnud üürihindadele. Lisaks on pakkumise pool aktiivne – väga palju allahindlusi otseselt ei pakuta, kuid magusaid “parkimine-panipaik hinna sees” pakkumisi on rohkem kui varasemalt.

 

 

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC