Statistika: koduostja ostujõud on vähenemas

Tõnu ToomparkKeskmise Tallinna netopalga eest on võimalik osta 0,65 m² Tallinna keskmise tehinguhinnaga korteri ruutmeetrit. Viimaste aastate jooksul on keskmist palka saava ja keskmist korterit osta sooviva inimese ostujõud püsinud üsna kindlalt paigal.

Ostujõu arvutus on tehtud nelja kvartali libiseva keskmise baasilt. See aitab välistada hooajalised sisendandmete kõikumised. Samuti eemaldab nelja kvartali andmete alusel arvutatav ostujõu näitaja mulluse koroonast tingitud ajutise kinnisvaraturu hinnalanguse.

Arvestades, et korterite hinnad on eriti tempokalt üles hüpanud 2021. a esimeses pooles, on keskmise palga ostujõud lähiajal pigem vähenemas. See tähendab, et elamispindade kättesaadavuse näitaja on liikumas halvenemise suunas.

Muutused ei ole radikaalsed, sest korterite hindade kõrval on taas ka keskmine palk jõudsalt kasvamas.

Ostujõu vähenemisest on enam mõjutatud madalama palgaga koduostu plaanivad inimesed. Kui palk piisavalt tempokalt korterite hinnatõusule järgi ei tule, peab kodu ostmise asemel leppima üüripinnale jäämisega.

Keskmine korteritehing netokuupalkades, tk

Keskmise netopalga ostujõud, m² (keskmine korteritehingu m² hinna baasil)

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

01.02.2023 Praktiline töötuba – AirBnB.com ja Booking.com kasutamine