Statistika: korteritehingute arvu langus surub hinnatõusu maha

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark2014 II kvartali korteritehingute arv oli 3975. See on üheksa kvartali järel esimene periood, kus näeme aasta baasil tehingute arvu langust. Aastaga vähenes korteritehingute arv 12%.

Tehingute arvu langus on vähendanud ka korteritehingute käivet. Korteritehingute käive oli 2014 II kvartalis 202 miljonit eurot ehk aastataguse ajaga võrreldes 5% väiksem.

Korterite tehingnuhinnad on aastataguse ajaga võrreldes veel plussipoole. 2014 II kvartali korteritehingute keskmine ruutmeetrihind oli 921 eurot, mis on aastatagusest 9,2% kõrgemal.

Küll aga tuleb tähelepanu pöörata asjaolule, et korteritehingute keskmine hind on allpool 2014 I kvartali tehinguhinda. Siin aga on muutused marginaalsed – tehinguhind langes 929 €/m2 pealt tasemele 921 €/m2.

Tähelepandamatust hinnamuutusest olulisem on tehingute arvu langus. Kõrgele kerkinud hinnad on vähendanud kinnisvara kättesaadavust ostjate jaoks ja see omakorda on vähendanud tehingute arvu. Taustana peab arvestama, et korteripakkumiste arv on kerkimas, mis suurendab pakkumist väheneva nõudluse juures.

Eelneva tulemus on negatiivne surve hindadele, kuid hetkel siiski ei ole märke, et selle tulemus peaks olema pikaajaline ja/või järsk korterihindade langus.

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja arv (parem telg)

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja arv (parem telg)

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja keskmine hind (€/m2, parem telg)

Korteriomanditehingute väärtus (mln €, vasak telg) ja keskmine hind (€/m2, parem telg)

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

55 − 49 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!