Statistika: Laenukäibe kasv viib eluasemelaenude jäägi suurenemisele

Kinnisvaraanalüütik Tõnu ToomparkKõikide aegade madalaim uute eluasemelaenu intressimäär on jätkuvalt kasvatamas eluasemelaenude käivet. Laenukäibe kasv on tõususuunda pööranud ka eluasemelaenude jäägi.

Eesti Panga andmetel väljastati 2014 III kvartalis eluasemelaenusid 226 miljoni euro väärtuses. Seega on laenukäive aastatagusest 18% kõrgemal.

Eluasemelaenude käive on kasvanud isegi vaatamata asjaolule, et aastataguse ajaga võrreldes on elamispindade tehingutest valdavat osa moodustav korteritehingute arv languses. 2014 II ja III  kvartalis vähenes Eesti suurimas ja kõige kallima ehk suurima käibe osakaaluga korterituru piirkonnas ehk Tallinnas korteritehingute arv vähenenud vastavalt 11 ja 9 protsenti.

Kasvav laenukäive on kiirenevas tempos asunud kasvatama eluasemelaenude jääki. 2014 III kvartali lõpuks oli eluasemelaenude jääk 6003 miljonit eurot, mis on aastatagusest 2,5% kõrgemal. See on viimase viie aasta kõige kiirem laenujäägi juurdekasv jäädes siiski kümnetes kordades maha 2003.-2006. aasta laenukäibe suurenemisest, mil inimeste laenukoormus suurenes mitme aasta vältel aastataguse ajaga võrreldes üle 50 protsendi.

Eluasemelaenude jääk ja käive kvartalite lõikes, mln €

Eluasemelaenude jääk ja käive kvartalite lõikes, mln €

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2022 Kinnisvara hindamise ABC