Statistika: muutustes oleva kinnisvaraturu korteritehingute hind annab eksitavat infot

Tõnu Toompark

Maa-ameti andmete baasil oli 2023 I kvartali Tallinna korteritehingute keskmine kogumaksumus 163 000 eurot. Aastatagusega võrreldes on keskmise korteritheingu maksumus kerkinud 13%. Korteritehingute keskmine ruutmeetrihind 2902 €/m² on eelmise aasta näitajast 9,1% rohkem.

Korteritheingute keskmine kogumaksumus ja ruutmeetrihind tegid tipu 2022 IV kvartalis. See oli kvartal, mil tehingutesse jõudis tavapärasest suurem hulk uusi kallimaid kortereid ja tavapärasest oluliselt väiksem proportsioon järelturu odavamaid kortereid. Nii nägime 2022 IV kvartalis näilist korteritehingute hinnatippu.

2021. aasta jooksul ja 2022. a alguses võlaõiguslikult ostetud korterite ehitusliku valmimise laine hakkab vaikselt mööda saama. See tähendab, et tehingutes hakkab uute korterite osakaal väiksemaks jääma. See saab olema n-ö tehniline põhjus, miks lähemate kvartalite jooksul näeme jätkuvat elamispindade tehinguhindade allapoole liikumist.

Nii nagu 2022 IV kvartali ja 2023 I kvartali sisuliselt paigal seisnud korteritehingute keskmine hind ei peegelda tegelikkust ehk hindade langust, ei peegelda ka järgnev tehniline tehinguhindade vähenemine samaväärse korteri turuväärtuse liikumisi.

Tallinna korteritheingute keskmine hind (€/m²) ja maksumus (€)

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

05.06.2023 Kuidas tulla toime “raske” kliendiga?