Statistika: Tallinna keskmise korteritehingu eest tuleb tasuda 93 keskmist netopalka

Tõnu Toompark

Tallinna korteritehingute kallinemine on olnud tempokam palkade kasvust. See tähendab, et keskmise palga saaja tehes keskmist korteritehingute peab selle eest maksma enam keskmisi palkasid kui varasemalt.

2021 III kvartalis oli Tallinna keskmine korteritehing maa-ameti andmete baasilt 130 000 €. Keskmine Tallinna brutopalk oli samal ajal statistikaameti andmetel ~1746 €. Tallinna keskmine korteritehing kallines aastaga 20%, keskmine suurenes 7,2%.

Ajalooliselt (võttes adekvaatse kinnisvaraturu ajaloo alguseks 2009. a) on Tallinna keskmise korteritehingu eest tulnud välja käia keskmiselt 85 kuist netopalka.

Viimase aasta kiire kinnisvara kallinemine on viinud meid olukorda, kus keskmise korteritehingu eest tuleb välja käia juba 93 kuu netopalka. Teisisõnu on ajaloolist keskmist arvestades tänane korteritehing üsna kallis.

Üldine trend on, et kinnisvara on pigem pisut kiiremini kallinemas kui palgad jõuavad järele joosta. Seega on suur trend, et ehk kinnisvara kättesaadavus on pikemas perspektiivis pigem halvenemas.

Tallinn: Keskmine korteritehing rahas (€, vasak) ja netopalkades (tk, parem)

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

25.05.2022 Pärimine – mida peab teadma pärimismenetlusest