Statistika: keskmise palgasaaja jaoks elamispinna ostujõud suureneb

Tõnu ToomparkStatistikaameti andmetel oli 2020 II kvartali Eesti keskmine palk 1433 eurot. Tallinna keskmine palk oli samal ajal 1623 eurot kuus. Varasem ülikiire aastane palgatõusu määr taandus Eestis 1% ja Tallinna 4,4% peale.

Keskmise palga ja keskmise korteritehingu ruutmeetrihinna baasilt arvutatud elamispindade ostujõud ei ole vaatamata koroonale mõjule veel oluliselt muutunud.

Keskmise palga eest saab jätkuvalt keskmiselt sama palju keskmisi korteri ruutmeetreid kui aasta või paar tagasi. Samuti ei tule keskmise korteritehingu eest maksta keskmistes aastastes netopalkades enam kui viimastel aastatel.

Ostujõu osas prognooside tegemisel peab arvesse võtma hindade ja keskmise palga liikumisi. Kõlab tõenäoliselt, et korterite hinnad ei jää tööpuuduse suurenemise ja majanduslanguse tõttu negatiivse mõjuta. Palkadel aga seevastu ei ole kombeks alaneda. Keskmine palk liigub allapoole ainult väga erandlikes olukordades.

Seega võiks eeldada, et lähema 2-6 kvartali jooksul on arvestuslik elamispindade ostujõud keskmise palga suhtes paranemas.

Ostujõud muidugi paraneb nende jaoks, kes palka teenivad. Ühiskonna jaoks laiemalt, kus palgasaajaid on vähem ehk töötute arv kõrgem, jääb selline ostujõu positiivne trend paraku pigem teoreetiliseks.

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

07.02.2023 Planeerimisseaduse ja ehitusseadustiku muudatused ning rakenduspraktika