Statistika: Töötute arvu kasv tekitab surve elamispindade hindadele

Tõnu ToomparkStatistikaameti andmetel oli Eesti tööpuuduse määr 2020 II kvartalis 7,1%. See tähendab, et Eestis oli 2020 II kvartali seisuga 49 400 töötut. Aastataguse ajaga võrreldes on töötute arv suurenenud 23 800 inimese võrra. Tööpuuduse määr kasvas aastaga 2 protsendipunkti võrra.

Tööpuuduse suurenemine ja tööhõive vähenemine tähendavad, et on vähem palka teenivaid inimesi. Nii väheneb inimeste teenitav palkade kogusumma. See omakorda tähendab, et inimestel on vähem raha mida kulutada, muu hulgas, mille eest plaanida kinnisvara soetamist.

Kõigele lisaks tekitab töökoha puudus inimestes ebakindlust. See on üks suurimaid tarbija kindlustunnet mõjutavaid tegureid.

Tööpuudus võiks hakata taanduma järgmisel 2021. aastal, mil majandus loodetavasti taas kasvule pöördub. Enamasti pöördub majandus kasvule enne ja tööpuuduse määr hakkab vähenema alles selle järel.

Lähtuvalt vähenenud töökohtade arvust ja suurenenud töötute arvust on alust arvata, et eeloleva 4-6 kvartali jooksul elamispindade nõudlus väheneb paratamatusena. Kinnisvaraostjate vähenev rahaline võimekus ja ebakindlus lihtsalt ei luba tehinguid teha.

Kinnisvaranõudlus ja pakkumine ei liigu täpselt samas taktis. Nõudlus reageerib turu muutustele kiiresti, pakkumine väga aeglaselt. Seega ei tähenda nõudluse vähenemine, et pakkumist sama kiirelt vähemaks jääks. Nii on arukas ootus, et tööpuuduse suurenemine ja tööga hõivatute arvu vähenemine tekitavad surve elamispindade tehingute vähenemiseks ja seeläbi surve hindadele.

Mõnevõrra on siiski võimalik elamispindade pakkumist operatiivselt vähendada. Näiteks on võimalik pikendada ehitusse veel mitteläinud arendusprojektide eelmüügiperioode. Äärmuslikematel juhtudel on võimalik eelmüügis olevad projektid müügist n-ö maha võtta. Teisesel turul on võimalik elamispind suunata müügiturult üüriturule. Need on võimalused mis hinnasurvet elamispindade ostu-müügiturul leevendavad.

 

Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!

Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).

Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.

Adaur Grupp OÜ

Kinnisvarakool

Eesti Omanike Keskliit / EOKL

Eesti Kinnisvarafirmade Liit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

78 − = 68

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!