Tallinn laseb Ameerika kosilastel linnahalliga vabalt talitada

Linn loobub ühisette­võtte juhtimisest ja ren­ti on oodata alles 16 aasta pärast.

Täna saab Tallinna linnavalitsuse heakskiidu linnahalli rendileping USA kosmeetikagigandi Estee Lauder pärija ja juhi Ronald S. Lauderi ettevõttega Tallinn Entertainment LCC. Seejärel läheb leping, mis esimese 15 aasta jooksul linnale sentigi sisse ei too, volikogu ette.

Lepingu kohaselt asub linnahalli arendama Tallinna linna ja ameeriklaste loodav ühisettevõte, milles mõlemal poolel on 50% osalus. Ent kuna USA osapool annab ettevõttele lepingus täpsustamata summas laenu, loobub Tallinn selle tagasimaksmise aastateks linnahalli tegevuse juhtimisest.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Remo Holsmer nimetab linnahalli rendile andmist suureks blufiks. „Hoonestusõiguse tasust loobumisega jääb linnal saamata 150 miljonit krooni,” sõnas Holsmer. „Selle eest saab linn vastu osaluse segase finantsvõimekuse ja selgete eesmärkideta ettevõttes.”

Tegevusest pole sõnagi

Nii pole lepingus näiteks sõnagi linnahallis planeeritavast tegevusest, vaid mainitakse „muud meelelahutust”. Küll on varem seostatud ameeriklaste huvi linnahalli vastu võimaliku tegevu­sega kasiinoturul.

Alates kuueteistkümnendast aastast hakkab linn saama ühisettevõttelt renditasu 800 000 dollarit ehk ligi 12 miljonit krooni aastas. Hoonestusõigusleping kehtib 99 aastat.

Huvitaval kombel pole lepingusse märgitud ka mingit investeerimiskohustust, seega jääb küsitavaks, mis saab näiteks siis, kui ameeriklased otsustavad linnahalli juures mitte midagi teha.

Linnahalli projektiga kõige enam kursis olev abilinnapea Taavi Aas oli selgitusteks puhkuse tõttu kättesaamatu ning asendajana lepingule allkirja andnud Yana Toom ei leidnud aega küsimust valgustada.

„Eelmisel aastal volikogu poolt heakskiidu saanud lepingu projekti kohaselt pidi Tallinn Entertainment maksma linnale esimesel viiel aastal kokku 200 miljonit krooni ning edaspidi ligi 10 miljonit krooni aastas,” meenutas Holsmer.

Linnahalli renoveerimiseks võetava laenu tagasimaksmise perioodil hakkab ühisettevõtet juhtima ameeriklaste firma Tallinn Entertainment, mis saab õiguse määrata ühisettevõtte juhatuse liikmed. Lepingu kohaselt peavad linna esindajad kandidaadid heaks kiitma.

Samal ajal on Tallinn Entertainmenti esindajatel sel perioodil kohustus heaks kiita Tallinna linna esitatud nõukogu esimehe kandidaat. Laenu tagasimaksmise lõppemisel on linnal õigus alustada Tallinn Entertainmentiga läbirääkimisi osalemaks ühisettevõtte tegevjuhtimises ja samal ajal lõpeb Tallinn Entertainmenti kohustus toetada linna poolt esitatud nõukogu esimehe kandidaati.

Kinnisvaraekspert: tehingu väärtus on küsitav

•• Tõnu Toompargi sõnul on praegu pea võimatu teada, kas 15 aasta pärast linnale laekuma hakkavad 12 miljonit krooni aastas on hea või halb tehing.

•• „Hoonestusõigus on sisuliselt maa väljaüürimine ja arvutus, kui palju on „hea” number, sõltub sellest, kui palju kinnistu kasumit toodab. See tähendab aga terve hulga tegurite analüüsimust, et esmalt leida kinnistutele parim kasutus ja siis arvutada, kui palju need toota võivad,” selgitas Toompark.

•• Täna linnavalitsuses arutusele tulevas lepingu projektis ei ole hoonestusõiguse kohta midagi detailsemat öeldud, kuid häirekellaks Toompark seda ei pea. „Lepingusse ei pea arvutuskäiku panema, kuid usun, et linnal on ettekujutus kavandatavast ehitusmahust. Maatüki puhul hinnatakse, kui palju sinna ehitada saab ja kas ehitatavaid hooneid üürile anda saab, ning ma eeldan, et linnal on info olemas, mida sinna detailplaneeringuga teha saab. Iseasi on see, kas need visioonid on konkreetselt olemas või mitte,” märkis ta.

•• „Tahaks loota, et linna­ juhitakse parimal moel, aga ka viis aastat on pikk periood ja väga raske on hinnata, mis selle ajaga juhtub. Ei tea, kas viie või kümne aasta pärast on põhjust öelda, et ameeriklased tegid väga hea diili ja said kõvasti kasumit või suisa vastupidi, et nad said kõvasti kahjumit,” lisas Toompark.

Artikli autor on Tuuli Aug. Artikkel ilmus 04/08/2010 väljaandes EPL.ee.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC