Toompark: kinnisvaraturul saadi mustast masendusest üle

Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark ütles Delfile aastat kokku võttes, et lõppev kinnisvara-aasta jääb meelde eelkõige märkimisväärse taastumisega. Kuigi kinnisvaraturule on taas saabunud optimism, on pankadest saanud pankrotivara kokku ostes suurimad kinnisvaraomanikud.

Euro-ootus

Aasta alguse teema kogu majanduselus oli 100% keskendunud sellele, kas euro tuleb või mitte.

Seda mitte niivõrd kinnisvaraturule avalduva müstifitseeritud kiire mõju tõttu, vaid pigem seeläbi, kas majandus saab jalad alla või mitte.

Kui majandus elavneb, siis kandub selle positiivne mõju edasi kinnisvaraturule.

Elamispindade turg avanes taas

Tagantjärele tarkusena saame täna tõdeda, et turu hinnapõhi jäi eelmise, 2009. aasta teise poolde. Turu elujõulisuse seisukohast olulisemgi näitaja, ehk tehingute arvu põhi jäi eelmise aasta esimesse poolde.

2010. aasta lõpu positisioonilt vaadatuna saame tõdeda, et inimestel on taastunud usk kinnisvara soetamisse. Kadunud on hirm, et ostetav vara hakkab turutrendide tõttu väärtust kaotama.

Tarbijate kõrval on taastunud usk ka kinnisvaraarendajatel. 2010. aastal on ainuüksi Tallinna linnas turule tulnud 1000 uut korterit, millest enamus on müüki paisatud aasta teises pooles.

Laenuturg läheb käima

Majanduse ja kinnisvaraturu vereringeks peetav laenuturg näitab varjusurmast ärkamise märke.

Laenukäibed ei ole küll oluliselt suurenenud, kuid vähenemisel on ka piir peal.

Laenuvõtjate jaoks on ehk oluline siin see, et keskmine arvestuslik intressimarginaal (ehk see osa, mis euriborile otsa liidetakse) on eelmise aasta 2,7% pealt langenud 2,0% peale.

See tähendab, et ühest küljest hindavad pangad kinnisvara finantseerimisega seonduvaid riske madalamaks. Teisalt on laenuvõtjatel soodsam laenu saada.

Pangad kinnisvaraturul aktiivsed

Ära tasuks märkimist tõsiasi, et pankade hapude laenudega tegelevad tütarfirmad on kinnisvaraturul aktiivsed, soetades kümnete ja sadade miljonite eurode väärtuses kinnisvara.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks on sellest aastast ehk üks olulisem teema see, et kinnisvaraturu osalised on saanud üle mustast masendusest ning vaatavad tuleviku suunas optimistlikumalt.

Seda eriti elamispindade sektoris. Äripindade turg ei ole veel pikka sammu edasi astunud – seda ootame järgmiselt aastalt.

Artikkel ilmus 31/12/2010 Delfi.ee-s.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 2 = 2

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.10.2021 Kasutusluba ja selle taotlemine