Toompark: langus kinnisvaraturul peatub kui pangad taas laenu annavad

Kinnisvaraekspert Tõnu Toompargi sõnul langevad kinnisvarahinnad ja tehingumahud eeldatavasti ka tuleval aastal.

„Kinnisvaraturu languse põhjuseks on peaasjalikult karmistunud laenutingimused,“ ütles Tõnu Toompark Eesti Päevaleht Online’le.

Tema sõnul on tõusnud nii intressimäärad kui ka karmistunud tingimused omafinantseeringu osas.

„Koostoimes vähendavad need nii eraisikute, kui ka ettevõtete võimet kinnisvara soetada märkimisväärselt,“ lisas Toompark.

Tema sõnul ei ole kinnisvaratehingute aru languses midagi üllatavat.

„Tehingute arv on langenud juba pikka aega. Eeldatavalt langevad kinnisvarahinnad ja tehingutemahud ka eeloleva aasta vältel.“

„Teine küsimus, mis on sundinud kinnisvaratehingute arvu kahanemise suunas, on vähene tarbijate kindlustunne,“ tõdes ta.

Kinnisvaraeksperdi sõnul esitavad potentsiaalsed tänasel päeval õigustatult küsimuse, miks osta kinnisvara täna, kui poole aasta pärast on üsna tõenäoliselt sama vara võimalik odavamalt osta.

„Tehingut tegema sunnib näiteks kohe-kohe uksele koputav kohtutäitur või igakuiseid kulusid kandev, kuid tulu mittetootev kinnisvaraobjekt, mille väärtus on kahanemas.“

Tema sõnul võibki tänu sellele üsna kindlalt prognoosida, et kinnisvaraturul ringleva raha mass jätkab kahanemist ka lähitulevikus.

„Langus peatub siis, kui pangad hakkavad taas julgemalt kinnisvaraturule raha andma, seda nii eraisikutele, kui ettevõtetele,“ ütles Toompark.

Tema sõnul eeldab see omakorda, et hinnad on langenud sellisele tasemele, kus langus on seisma jäänud ning edasist hinnalanguse riski prognoositakse minimaalseks.

„Samuti on kinnisvarasektori finantseerimise kohapealt oluline, et kohalike pankade emaettevõtted annaksid taas nõusoleku suurendada laenumahte kinnisvarasektorisse.“

Artikli autor on Hetlin Villak. Artikkel ilmus 18/11/2008 väljaandes Eesti Päevaleht / Ärileht.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

06.-08.09.2022 Kinnisvara ABC