Toompark: tunnen Tossoga sõlmitud kihlveo osas ennast kindlalt

Kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark, kes sõlmis märtsis Enn Tossoga kihlveo kinnisvaraturu tuleviku osas, väidab, et tunneb ennast tulemuse osas endiselt kindlalt.

Toompark toob oma põhjendused järgnevalt:

Korteriomanditehingute hinnad on jätkuvalt languses ja seda eelkõige tarbijate kindlustunde ja kitsaste laenuvõimaluste tõttu.
reklaam:

Kuigi aeg-ajalt keegi jälle hõikab, et ta olevat tunneli lõpus valgusesähvakat näinud, siis lähem uurimine paraku reeglina näitab, et majanduse paranemismärke veel ei ole. Nii näiteks kahtleb FEDki majanduse peatses paranemises ).

Loota, et kinnisvarasektor tõuseb enne muu majanduse kosumist on alusetu.

Paadunud optimistid näevad ka kolme kuu kestel asetleidnu korteriomanditehingute arvu tõusus turu pöördemomenti. Kui aga vaatame tagasi 2007. ja 2008. aastale, siis aasta esimestel kuudel tehingute arv tõusis, et mais järsult taas langeda.

Eks seda näeme juunis, kas muster kordus või toimus miskit erakordset.

Tõenäoliselt siiski pole tegemist millegi muuga, kui sesoonse turu aktiveerumisega, mis leiab aset isegi karmidel aegadel.

Tarbijate kindluse ja eriti kinnisvaraostjate kindlustunde paneb proovile hindade järjepidev langemine – miks osta vara, mille väärtus langeb? Pigem tundub mõistlik ostuotsus edasi lükata.

Stabiilset hindade langemist prognoosis oma hiljuti avaldatud turuülevaates ka näites 1Partner Kinnisvara. Seega võimendab hinnalangus iseennast. (Analoogselt nagu omal ajal võimendas hinnatõus ennast ise.)

Võrreldes tänaseid hindu aastatagusega tuleb meil tõdeda, et hinnalangus täna pigem kiireneb. Seega hindade languse lõppu veel ei paista.

Hästi ei taha ka uskuda seda, et agressiivsete hinnapakkujate aeg, mis keskmist tehinguhinda allapoole surub, on möödas. Usun, et see aeg on pigem meil alles ees. Seda põhjusel, et tööpuudus suureneb ja sellest tulenevalt tekib järjest enamatel laenuvõtjatel raskusi laenude tagastamisel. Viimast “toetab” palgatasemete alandamine ja tulemuspalkade kokkukuivamine.

Kokkuvõtteks võiks öelda, et kergelt vastuvõetud kihlveopakkumise võidus kahtlust ei ole – nii kurb kui see ka poleks, korteriomandihinnad on järgmise aasta märtsis selle aasta numbritest madalamal tasemel.

Artikkel ilmus 21/05/2009 väljaandes Ehitusuudised.net.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

− 1 = 9

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!