UMPA: 5 asja, mida pidada silmas investeeringu tegemisel

umpaInvesteerimine võidab populaarsust järjest laiema hulga inimeste seas. Tegime väikse analüüsi kõige sagedamini esinevatest probleemidest ja toome siinkohal teieni 5 asja, mida pidada silmas investeeringu tegemisel.

1) Määra adekvaatselt oma tootlusootus ja ajakava

Arusaamine sellest, kui kiiresti tahad vara väärtust kasvatada ja kui kauaks tahad oma kapitali paigutada, annab sulle kohe piirid, millisesse objekti investeerida. Juhul, kui tahad hoida vara väärtust tasub otsida kõige vähem tööd vajav objekt. Juhul, kui aga loodad teenida üle 10% tootluse, siis pead kindlasti vaatama arenduspotentsiaaliga kinnistu või mõne halvasti majandatud objekti suunas. Kui arvestad, et jõuad ise tegeleda objekti juhtimisega, siis määra ära ka enda aja hind. Samuti arvesta, et kõrgema tootlusega kaasneb ka kõrgem risk.

2) Konsulteeri spetsialistiga

Enne otsuse tegemist räägi kellegagi, kellel on selle objekti või kinnisvara valdkonnas sügavamad teadmised. Ära karda pöördud kinnisvara ettevõtete poole. Näiteks UMPA kogemusest lähtudes on 90% juhtudest esmane konsultatsioon täiesti tasuta. Sageli annab spetsialist sulle täiesti uue perspektiivi tehtavale investeeringule. Konsultatsioon võib tuua välja hoopis uusi tahke riski või likviidsuse osas.

3) Võrdle erinevaid objekte ja tee mitu pakkumist

Kui oled leidnud endale sobiva investeerimisobjekti, siis otsi sarnaseid objekte ja tee võrdlevad pakkumised. Sageli juhtub nii, et tegeliku hinna indikatsiooni saad ainult läbi konkreetse pakkumise tegemise. Pakkumishind ei pruugi olla lõplik tehingu hind ja omanike võimalused ja vajadused hinnaläbirääkimiste osas on erinevad. Algselt kallim või madalamat tootlust pakkuv objekt võib pärast hinna läbirääkimisi osutuda oluliselt odavamaks, või kasumlikumaks. Samuti annab erinevate objektidega tutvumine parema ülevaate turuolukorrast ja likviidsusest, mis mõjutab kindlasti investeeringust vajadusel väljumist.

4) Võta panga või finantseerimise pakkumine aegsasti

Kinnisvara investeering tehakse tavaliselt laenu toel. Juhul, kui omad põhiandmeid objekti osas, saad juba pöörduda panga poole. Võõrkapitali hind mõjutab investeeringu tootlust, seega tasub kaaluda, milline rahastamise mudel on kõige kasulikum. Pangad on konservatiivsed ja võtavad sageli otsuse tegemiseks kuu aega, vahest ka rohkem. Kui otsus tuleb kiiremini, siis on ta tõenäoliselt kallim. Näiteks ühisrahastuse kaasamisel võib rahastamise otsus tulla päevadega, kuid laenu hind on enam, kui kolm korda kallim. Tasub selle ajakuluga arvestada ja kaaluda kõiki kättesaadavaid rahastamise mudeleid.

5) Ära muuda plaani poolel teel

Kui oled loonud kava investeeringu ajakava ja eesmärgi osas, siis ära muuda plaani. See võib olla kulukas, või vähendada tootlust. Näiteks: Olles teinud otsuse, et soetad äripinna valmis ehitamise ja välja üürimise eesmärgil selleks, et saata tootluseks üle 20% aasta baasil, peaksid sellest kinni pidama. Objekti väärtus on kõige kõrgem, kui üürilepingust on järgi maksimaalne periood ja pind on parimas seisukorras. Juhul, kui otsustada mitte müüa, siis langeb investeeringu tootlus üle lepingu perioodi tavalise rahavoo investeeringu tasemele, mis on alla 10%. Juhul, kui sama aja jooksul oleks objekti müünud ja võtnud ette järgmise objekti siis oleks kapitali tootlus kasvanud. Hoidmisel aga on efekt tagurpidine. Või teistpidine näide: Soovid omada võimalikult madala riskitasemega objekti, mille tootlus ei ole kõrge aga rahavoo kindlus väga hea. Eesmärk 5 aasta järel objekt müüa ja võtta uus analoogne, selleks, et mitte tõsta riski amortisatsiooni või turuhinna osas. 5 aasta möödudes tundub, et objekt kestab veel 5 aastat, kuid vahetult pärast seda otsust toimub veesüsteemi rike, mille tagajärjel vajab objekt olulist remonti ja kulutused muudavad tootluse ajutiselt pea nulli lähedaseks. Jää plaani juurde ja toimi vastavalt oma tootluse ja riski tasemele. Kui kahtled küsi nõu investeeringu nõustajatelt.

Loomulikult on investeerimisel palju muid tahke ja ka kõige professionaalsemad investorid või nõustajad ei suuda maandada kõiki riske. Küll aga on võimalik õige tegevusega määrata ära riskide suurus ja saavutada enda poolt algselt pandud eesmärk.

Investeerimine on isiklik otsus ja alati peab arvestama ka kapitali kaotamise võimalusega, soovitame teha otsus igakülgselt kaaludes ja kõike riske arvestades.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

23.04.2024 Detailplaneeringute koostamine ja menetlemine