Uus Maa Kinnisvarabüroo 08-2018 kinnisvaraturu ülevaade

Uus MaaEhkki augustis oli tehingute arv kõrgem vaid juuli näitajast, on kinnisvaraturg olnud Tallinnas siiski aktiivne, mida näitab see, et aasta esimese kaheksa kuuga on Tallinnas sõlmitud 127 tehingut rohkem kui mullu sama ajaga, mis teeb aastaseks tõusuks 2%. Üldiselt on pealinna kinnisvaraturg on jõudnud rahulikumasse faasi, kus tehingute arvu tõus on pidurdumas ning varasematele aastatele iseloomulikku suurt kasvu ei maksa enam oodata.

Ehitusloa saanud eluruumide maht on olnud juba mõnda aega languses. Samas ei peegelda see adekvaatselt kinnisvaraturu üldist seisundit, kuna arendajate hinnangul on ehitusloa taotlemise perioodid pikenenud. Võrreldes 2017. aasta sama ajaga on peamiselt elamumaa sihtotstarbega kehtestatud detailplaneeringute maht kasvanud.

Hoolimata ehitushindade kiirest kasvust on korterite mediaanhind stabiliseerunud, jäädes sel aastal sõltuvalt kuust 1700–1800 EUR/m2 vahele ning esimese kaheksa kuu võrdluses on võrreldes möödunud aasta sama ajaga kasvanud 6,3%. Augustis müüdi Tallinnas 722 korterit, mille mediaanhind oli 1725 eurot ruutmeetri eest. Võrreldes mulluse augustiga, mis oli tehingute arvult üks 2017. aasta aktiivsemaid, langes tehingute arv 144 võrra, tehingute mediaanhind püsis aga praktiliselt samal tasemel.

Teiste suuremate Eesti linnade arengud on võrreldes Tallinnaga veidi erinevad – Tartus on tänavuse aasta kasvu võimendanud eelmise aasta madal võrdlusbaas – tehingute arv on aasta esimese kaheksa kuuga suurenenud enam kui 200 võrra, mediaanhind 7,2%. Augustis oli Tartu turg samuti aktiivne – neljandat kuud järjest sõlmiti üle 170 tehingu, samas kui eelmisel aastal ei jõutud ühelgi korral taolise tulemuseni. Korterite ruutmeetri mediaanhind oli augustis 1330 eurot, mis võrreldes juuliga veidi vähenes, ent mulluse augustiga jäi praktiliselt samaks.

Pärnu turg sõltub veelgi enam mõnest üksikust suurest arendusest, mis eelmisel aastal realiseerusid suuremas mahus kui käesoleval aastal – hinnakasv on olnud küll tugev (+15,0% võrreldes möödunud aasta kaheksa esimese kuuga), ent tehingute arv on veidi vähenenud (21 võrreldes eelmise aasta sama ajaga). Augustis müüdi Pärnus 72 korterit, mille ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 1169 eurot. Võrreldes juuliga muutus see näitaja -7,9%, samas kui mulluse augustiga kõrvutades kasvas see 20,5%.

Narva on küll viimasel ajal rohkesti tähelepanu pälvinud, ent õhinapõhisus pole veel positiivseks statistikaks realiseerunud. August jäi oma 61 tehinguga üsna aasta keskmise lähedale, samas kui mediaanhind oli sarnaselt juunile aasta üks madalamaid, vaid 325 EUR/m2. Võrreldes eelmise aasta augustiga jäi tehingute arv praktiliselt samaks, samas kui mediaanhind langes ligi 70 EUR/m2 võrra.

Tänavuse aasta esimese kaheksa kuuga sõlmiti Narvas 35 tehingut vähem kui mullu (500→465), tehingute mediaanhind jäi praktiliselt samale, veidi alla 400 EUR/m2 tasemelepidama.

Suve lõppedes on paslik rääkida ka suvilaturust, mida sarnaselt korteriturule mõjutas kuum suvi. Augustis sõlmiti Maa-ameti andmetel üle kogu Eesti 79 suvilatehingut, millega langeti 2014. aasta tasemele, kuna vahepeal sõlmiti viljakuul 100 tehingu ümber. Aasta esimese kaheksa kuuga sõlmiti 583 suvilatehingut, mis oli viimase viie aasta madalaim tulemus. Tehingute mediaanhind on mõnevõrra tõusnud, 2014. ja 2015. aastal jäi see alla 34 000 euro, 2018. aastal oli näitaja veidi üle 36 000 euro.

Viimase kolme aasta andmete põhjal on kõige aktiivsemad maakonnad Harjumaa, kus sõlmiti 852 tehingut, Ida-Virumaa, kus sõlmiti 427 tehingut ning Rapla- ja Pärnumaa veidi üle 100 tehinguga. Hoonestatud elamumaa tehingutest moodustas vaid Ida-Virumaal suvilatehingute osakaal üle 60%, üle 30% oli see veel Harju- ja Raplamaal. Kõige kallimad on suvilad Harjumaal ja saartel. Harjumaal oli tehingute mediaanhind viimase kolme aasta andmete põhjal 54 700 eurot, aktiivsematest piirkondadest oli Tartumaal mediaanhind ligi 43 000 eurot, samas Ida-Virumaal oli mediaanhind üks madalamaid, ligi 11 000 eurot.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

28.09.2022 Kinnisvara hindamise ABC